DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Archiv článků o představení Když se zhasneKdyž se zhasne  se hrálo v pražském hotelu Intercontinental:

    Naprosto výjimečné představení jsme odehráli 25. května v Praze. Naše komedie Když se zhasne  se dočkala své 69. reprízy a to ne ledajaké. Jednalo se o zadané představení pro firmu Amadeus, pro kterou na jejich akcích hráváme pravidelně už několik let. Tentokrát byl našim jevištěm salónek v jednom z nejluxusnějších pražských hotelů a sice v hotelu Intercontinental. Na šedesát pozvaných hostů se výborně bavilo a naší odměnou byly nejen salvy jejich smíchu, ale také pozvánka na raut, který se odehrával na střeše hotelu a nám tak, alespoň na chvíli, ležela u nohou celá Praha...

 

Večeři na střeše hotelu Intercontinental s výhledem na Staré Město jsme si nemohli nechat ujít.

 


Prvním představením v roce 2016 byla komedie Když se zhasne.         V Bratislavě bylo vyprodáno:

       Po dvou představeních, které jsme museli pro nemoc Michaely Doleželové zrušit, jsme se v úterý 26. ledna mohli opět představit svým divákům. Komedie Když se zhasne  tak byla pvní, kterou jsme odehráli v novém roce 2016. Zavítali jsme s ní do bratislavského Divadla v podpalubí a nezbývá než doufat, že ono okřídlené rčení: "Jak na nový rok, tak po celý rok.", opravdu platí, protože představení bylo mimořádně povedené a hlavně jsme měli vyprodáno! Do Bratislavy se vrátíme už 17. února, kdy se naši příznivci mohou těšit na oblíbenou komedii Výročí. Budeme začínat tradičně v 19:00 a kde jinde, než právě v Divadle v podpalubí.

  

Příjemný pohled na vyprodané Divadlo v podpalubí.


Komedii Když se zhasne  se v bulharské Slivnitsi tleskalo ve stoje:

       Pokud sledujete naše stránky, popřípadě Facebook, nemohlo vám uniknout, že se nám dostalo příležitosti zahrát si na mezinárodním evropském divadelním festivalu European festival of the travelling theatre, který se konal v bulharské Slivnitsi nedaleko hlavního města Sofie. Jednalo se o historicky první ročník, který měl prověřit připravenost organizátorů a zájem diváků. Divadlo Do Houslí mělo být se svou komedií Když se zhasne  jednou z hlavních hvězd festivalu. Společně s námi se ve Slivnitsi představila také národní divadla z Makedonie, Moldavska a Srbska. Nesměli chybět samozřejmě i domácí zástupci v podobě Plovdivského divadla a Satirického divadla ze Sofie.

Tankování, které bylo na poslední chvíli a v pozadí ranní červánky v Srbsku     

     Ač to zní neuvěřitelně, tak jsme v Bulharsku strávili pouhých čtyřiadvacet hodin. Naše balkánská mise začala v úterý 6. října v deset hodin večer. To totiž v Moravském divadle Olomouc skončilo představení Drobečky z perníku, ve kterém účinkují Roman Vencl, Vendulka Fialová i Vojta Lipina. Olomoucká sekce pak vyzvedla v Brně tu zlínskou, tedy Míšu Doleželovou a Péťu Vaňka, a všichni společně nabrali směr Bratislava - Budapešť - Bělehrad - Sofie. Cesta proběhla (k našemu velkému překvapení) naprosto bez problémů a 7. října ve 12:30 už jsme seděli na náměstí ve Slivnitsi. Po obědě jsme byli ubytováni. Bydleli jsme kousek za Slivnitsí, kde se uprostřed jedné z vesnic skrývá obrovské vládní sídlo, jehož součástí jsou tři nádherné vily, fotbalové hřiště, bazén a soukromý potůček. Celý areál je reprezentativním sídlem bulharského premiéra, kde se ubytovávají politické, mezistátní a jiné vzácné návštěvy. Tohle nikdo z nás nečekal a to jsme netušili, že je to teprve začátek...

Společný oběd s kolegy z Moldavského národního divadla, se kterými jsme se rychle skamarádili.

      Ve 14:30 nás čekalo oficiální přivítání panem starostou Vasko Stoilkovem, který nás přijal přímo ve své kanceláři na radnici města. Pan Stoilkov byl šestkrát po sobě vyhlášen nejlepším starostou Bulharska a je pravda, že péče, jakou věnuje svému městu a kraji je záviděníhodná. Ostatně to byl právě on, kdo přišel s myšlenkou mezinárodního divadelního festivalu a sestavením programu pověřil, olomouckým divákům dobře známého, bulharského režiséra Nikolaje Peneva. Pan starosta nás přivítal národním bulharským pokrmem, obdaroval nás vyhlášenou bulharskou brandy a předal nám pečetní znak města Slivnitse, což pro nás byl asi největší zážitek z celé cesty. Udělování pečetních znaků totiž musí schválit a podepsat prezident republiky, na jehož příkaz je pak pečetní znak vyroben. Každý z hejtmanů (starostů), má právo udělit pečetní znak jednou ročně nějaké významné návštěvě či někomu, kdo se výrazně zasloužil o přínos jeho městu. Ve Slivnitsi se dostalo této obrosvké cti právě nám a my za to panu starostovi, byť na dálku, ještě jednou děkujeme.

   Audience u starosty Vasko Stoilkova, který nám předal pečetní znak města Slivnitse.

       Před samotným představením, které začínalo klasicky v 19:00 v místním kulturním domě, jsme museli ještě vymyslet nejlepší možnou variantu překladu našeho představení do bulharštiny. Původně plánované promítání titulků jsme nakonec zavrhli, protože by diváci museli koukat vysoko nad nás na čtecí zařízení a ze samotného představení by tak neměli téměř nic. Simultánní překlad do sluchátek nebyl technicky možný, takžen nám nakonec nezbylo nic jiného, než vyzkoušet variantu živého překladu na mikrofon, což se nakonec ukázalo jako jediné možné a přijatelné řešení. Kolja Penev, který se překladu ujal tak během představení prožíval nejednu horkou chvíli a my samozřejmě s ním. Poprvé jsme hráli před mezinárodním publikem a samotné překládání probíhalo tím způsobem, že jsme na jevišti řekli větu v češtině a Nikolaj jí okamžitě přeložil do bulharštiny. Jak to celé vypadalo a že to není nic jednoduchého se můžete přesvědčit sami díky následujícímu odkazu:

Video ze zvukové zkoušky na Když se zhasne  v bulharské Slivnitsi.

     Samotné představení tak bylo neuvěřitelně náročné a jen těžko popsatelné slovy. Ostatně hru, která má za normálních okolností 85 minut jsme v Bulharsku hráli 163 minut. Přesto všechno je až neuvěřitelné, jak báječně tamní publikum reagovalo. Občas jsme až nevěřili vlastním uším, protože jsme měli pocit, že nám nejenom rozuměli ještě dříve, než se daná věta přeložila, ale v některých pasážích reagovali dokonce mnohem bouřlivěji, než jsme zvyklí od nás. Celé představení vyvrcholilo závěrečnou děkovačkou, při které nám do posledního místečka vyprodaný sál tleskal několik minut ve stoje. Smekáme nejenom před samotným publikem, ale především před Koljou Penevem, který se osvědčil jako brilantní překladatel, a který nás na festival do Slivnitse pozval. Už máme v kapse pozvání na další ročník, takže to vypadá, že si tuhle balkánskou misi ještě jednou zopakujeme a podle všeho to bude ještě monstróznější... No, rádi se necháme překvapit!

Už deset minut před představením bylo jasné, že nezbyde jediná volná sedačka.

 


Když se zhasne v podání Moravského divadla Olomouc sklízí jeden úspěch za druhým. Naposledy nadchlo Žamberk:

    Komedie Když se zhasne v režii Romana Vencla a Michaely Doleželové se v Moravském divadle hraje už třetí sezónu a na svém kontě má přes čtyřicet repríz. Přesto stále sklízí nadšené ohlasy a to především ze zájezdů. V pátek 17. dubna naše komedie doslova dobyla Žamberk.

 


Když se zhasne  už má přes padesát repríz. Padesátá proběhla v Bratislavě, další v Chrudimi:

       S mrazivou komedií Když se zhasne  jsme oslavili krásnou padesátku repríz. Ta jubilejní padesátá se odehrála v bratislavském Divadle v podpalubí 15. dubna 2014. Odehráli jsme jí v sestavě: Míša Doleželová, Marek Příkazký, Roman Vencl a Vendula Fialová, která se převtělila do magické věštkyně Imeldy. Je neuvěřitelné, že jsme během tří sezon zvládli odehrát porci padesáti představení a dobrou zprávou je, že tím zdaleka nekončíme. Když se zhasne  jede dál a my pevně věříme, že dočkáme ještě alespoň další padesátky.

     K další padesátce repríz jsme vykročili hned o dva dny později, 17. dubna ve východočeské Chrudimi, kde jsme hráli na malé scéna Divadla Karla Pipicha. Bylo to po několika letech, kdy jsme se do tohoto malebného městečka vrátili. Naposledy jsme se zde představili s komedií Výročí  a moc nás těší, že si nás mnozí diváci pamatovali. Nakonec se malá scéna zaplnila k prasknutí a s počtem 110 diváků bylo vyprodáno. V roli Trevora se představil náš kolega a kamarád z Moravského divadla Olomouc Vojta Lipina. Věštkyni Imeldu si, stejně jako v Bratislavě, střihla Vendula Fialová.   

Malá scéna chrudimského Divadla Karla Pipicha těsně před začátkem představení.


Když se zhasne  nadchlo ostravské Divadélko pod věží:

       Byli jsme snad už všude - v Plzni, Znojmě, Semilech, Praze, Pardubicích, Zlíně, Olomouci, Bratislavě, Zvoleně, Trnavě, v Malackách, avšak ještě nikdy nás nemělo možnost vidět ostravské publikum. To se změnilo ve středu 26. března, kdy jsme navštívili legendární Divadélko pod věží, které si mnozí z vás možná pamatují z obrazovek České televize. Představili jsme se zde s mrazivou komedií Kdyžv se zhasne. Představení to bylo velmi speciální, protože v roli Imeldy se představila ostravská rodačka Vendula Fialová a v roli Trevora Vojtěch Lipina, který je rovněž ostravským rodákem. Publikum bylo nadšené, a tak už teď můžeme říci, že to rozhodně nebylo poprvé a naposledy, co jsme se v Ostravě objevili. Již brzy se na nás do Divadélka pod veží budete moci přijít podívat znovu.

 Vojta Lipina, Vendulka Fialová a Míša Doleželová při prostorové zkoušce před představením.


Když se zhasne  odměnili studenti zlínské UTB potleskem ve stoje:

       V úterý 15. října na nás čekala velmi milá povinnost. Studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně si vyžádali naši mrazivou komedii Když se zhasne  jako součást svého programu pro vítání prvních ročníků. Představení bylo tím pádem uzavřené a odehráli jsme ho ve Studiu Z Městského divadla Zlín. Do sálu se nakonec vměstnalo více studentů, než byla kapacita hlediště, ale vůbec to nevadilo - naopak. Už dlouho se nám nestalo, že by diváci na našem představení dobrovolně seděli na zemi nebo stáli podél uličky a nutno dodat, že to byl velmi příjemný pocit. 

        Od prvních minut bylo zřejmé, že na tohle představení jen tak nezapomeneme. Za tu spoustu repríz, které má Když se zhasne  za sebou jsme zvyklí na ledacos, ale tentokrát nás mnohé nadšené reakce publika zaskočily. Není nic lepšího, než hrát pro publikum, které se chce bavit a umí si představení jak se patří užít. Děkujeme všem příchozím za výjimečný večer, který jsme díky nim prožili, a také za závěrečný dlouhotrvající potlesk ve stoje. Byli jste publikum, jaké by si přálo každé divadlo hrající komedie. Pokud budeme moci za rok pobavit nové prváky UTB, bude nám velkou ctí.

 Těžko říct, kdo byl na konci představení více nadšený - jestli my, nebo studenti UTB.


S představením Když se zhasne  jsme zavítali do Šternberka:

       Letošní říjen je pro nás mimořádně nabitý. Odehrajeme v něm hned osm představení u nás i na Slovensku. Začali jsme ve středu 2. 10., kdy jsme do Šternberka přivezli naši mrazivou vánoční komedii Když se zhasne. Hráli jsme netradičně již od 17:00 ve velkém sále Městského kulturního centra a i přes tento neobvyklý čas nás čekalo příjemné překvapení v podobě vstřícného publika. Je pravdou, že technické podmínky byly spíše polní, než divadelní, ale naštěstí jsme za ta léta zvyklí vyřešit i zdánlivě nevyřešitelné. Velký dík a smeknutý klobouk patří našemu kolegovi z Moravského divadla Olomouc, Vojtovi Lipinovi, který v roli Trevora zaskočil Marka Příkazkého, který měl pracovní povinnosti ve Zlíně. 

 

Vojta Lipina hraje Trevora i v představení Moravského divadla Olomouc, takže záskok pro něj nebyl problém.


Komedie Když se zhasne  připomněla v Bratislavě blížící se Vánoce:

       Po komedii Výročí, která je naším dlouholetým osvědčeným hitem jsme do bratislavského Divadla v podpalubí přivezli i svou mrazivou taškařici Když se zhasne. Ostatně 29. září je dost pokročilé datum na to, abychom si připomněli pomalu se blížící Vánoce. Stačí se projít po obchodních domech a člověk zjistí, že na vypuknutí vánoční horečky není nikdy příliš brzy. Sezóna na lodi se teprve rozjíždí, takže i diváci si cestu do divadla teprve hledají. Přesto byla návštěva celkem slušná a my pevně věříme, že 9. října, kdy se tu poprvé představíme s naší novinko S hlavou v oblacích  bude plný dům... Vlastně loď.

 Vlevo: Pirát Marek Příkazký vzdává holt vlajce. Vpravo: Eva Borovičková při svém návratu do magické Imeldy.


Když se zhasne  zahájilo první ročník festivalu Znojmo žije divadlem:

       Divadlu Do Houslí se dostalo té cti, že mohlo ve středu 14. srpna slavnostně zahájit historicky první ročník kulturního festivalu Znojmo žije divadlem. Naše mrazivá komedie Když se zhasne  tak byla prvním představením na tomto nově založeném festivalu. Toto prvenství už nám nikdy nikdo neodpáře a my jsme za to rádi. Škoda jen, že návštěva nebyla o trochu větší. Nezbývá než doufat, že obyvatelé Znojma si brzy zvyknou chodit do divadla místo večerního sezení u televize a druhý ročník, nebo ještě zbytek toho prvního, se bude těšit většímu diváckému zájmu. I tak jsme ale moc rádi přijeli na jih Moravy a zahráli si v nádherném Městském divadle, keteré je určitě zatím nejhezčím divadelním svatostánkem, jaký jsme při svých toulkách republikou navštívili. Velké díky patří i kolegni z Moravského divadla Olomouc, Vendule Fialové, která si s námi naposledy zahrála Imeldu, protože od září už se do služby vrátí Eva Borovičková. 

Bylo nám ctí znesvětit svým představením tak nádhernou divadelní budovu, jakou je Městské divadlo ve Znojmě.


Nádvoří hradu Košumberk se otřásalo smíchem:

       V sobotu 3. srpna jsme se s komedií Když se zhasne představili na hradě Košumberk v rámci kulturního festivalu Košumberské léto 2013. Bylo to vůbec poprvé, co jsme tohle představení hráli v podobných historických prostorech. Děj komedie Když se zhasne se sice odehrává uprostřed zimy, ale ani to nezabránilo divákům, aby si společně s námi užili nádherný a mimořádně letní večer, plný smíchu a zábavy. Návštěva byla neuvěřitelná! Nejen, že bylo plno, ale ještě se musela přidávat místa a mnozí diváci vzali za vděk hradními schody a ochozy. Nakonec představení sledovalo na tři stovky návštěvníků. Atmosféra byla nepopsatelná, a tak už se těšíme na další ročník, na kterém bychom prý, podle slov organizátorů, neměli chybět.

Nádvoří hradu Košumberk bylo slušně zaplněné už dvacet minut před začátkem představení.


Komedii Když se zhasne  vidělo v Brně přes stopadesát diváků:

        Po delší době se nám opět dostalo možnosti zahrát si v jihomoravské metropoli. V Brně jsme se už poněkolikáté představili s mrazivou komedií Když se zhasne. Představení tentokrát bylo uzavřené a zadané pro majitele Rodinných pasů a Senior pasů, avšak mezi diváky bylo spoustu těch, kteří se na nás těšili, protože před rokem v rámci totožné akce viděli naši rodinnou komedii Výročí. Ve velkém sále Břetislava Bakaly na Žerotínově náměstí se sešlo více jak stopadesát diváků a nám nezbývá, než poděkovat jak jim, tak i Vendule Fialové, která si znovu střihla roli magické Imeldy místo stále ze zotavující Evy Borovičkové. 


Když se zhasne  se po dvou měsících vrátilo do Bratislavy:

        Byly to téměř dva měsíce, co jsme v bratislavském Divadle v podpalubí naposledy hráli mrazivou komedii Když se zhasne. Na loď jsme se s tímhle kouskem vrátili v neděli 21. dubna a bylo znát, že slovenským divákům Když se zhasne chybělo. Navzdory překrásnému počasí, které vybízelo k procházkám a výletům jsme měli téměř vyprodáno a volná místa v sále se dala spočítat na prstech jedné ruky. V roli Imeldy se teprve podruhé představila členka činohry Moravského divadla Olomouc, Vendula Fialová, která do konce sezóny bude zaskakovat za marodící Evu Borovičkovou. Představení se jí vyvedlo minimálně stejně dobře jako předešlý den v Olomouci a diváci si přišli na své. Děkujeme všem příchozím a těšíme se na příště!

        Vlevo: Klasická sestava obohacená o Vendulu Fialovou (uprostřed). Vpravo: Divadlo v podpalubí, jak ho známe.


Do Houslí si poprvé zahrálo ve velkém sále Moravského divadla:

        Divadlo je dynamický svět, který si žije vlastním životem a občas nám připraví nejedno překvapení. V sobotu 20. dubna bylo na programu Moravského divadla Olomouc představení Arthura Schnitzlera, RejKvůli náhlé zdravotní indispozici jedné z hereček muselo divadlo, z hodiny na hodinu, vymyslet náhradní představení a volba padla na Když se zhasne v provedení našeho divadla Do Houslí. V roli Imeldy se poprvé představila členka činohry Moravského divadla, Vendula Fialová. Přesto, že měla na nazkoušení Imeldy pouhé tři zkoušky, poradila si s tím náramě a příchozí diváci změny představení určitě nelitovali. Vendule skládáme velkou poklonu a divákům posíláme poděkování za to, jak nádherný večer nám připravili.  

Marek Příkazký, Michaela Doleželová, Vendula Fialová a Roman Vencl v hledišti Moravského divadla. 


Bratislavští diváci nezklamali a vyprodali Divadlo v podpalubí:

        Dalo by se říci, že v Bratislavě už jsme častěji než doma. 25. února vlála na tamním hradě opět dohouslácká vlajka. Od 19:00 jsme zahráli, kde jinde než v Divadle v podpalubí, mrazivou komedii Když se zhasne. Je asi zbytečné psát, jak to všechno dopadlo - skvělí bratislavští diváci opět vyprodali divadélko na lodi a vytvořili nám báječnou atmosféru, ve které se hrálo takřka samo. Každý náš výlet do Bratislavy je krásným zážitkem a ani tenhle nebyl výjimkou. Všem příchozím mnohokrát děkujeme a už se nemůžeme dočkat na příště.

 

Vlevo: Marek a Míša jsou krásní (divadelní) manželé. Vpravo: Takhle to vypadá na každém Když se zhasne - díky!

 


S mrazivou komedií Když se zhasne  jsme zavítali do Bojkovic:     

     Naše divadlo má za sebou takovou malou premiéru. Poprvé jsme se totiž představili v Bojkovicích. V sobotu 9. února jsme v tamním klubu Maják odehráli třiatřicátou reprízu mrazivé komedie Když se zhasne. Mnohokrát děkujeme místnímu občanskému sdružení za pozvání a především za důvěru do nás vloženou. Vyprodáno jsme sice neměli, ale doufáme, že jsme se v Bojkovicích zapsali dobře a příště, pokud tedy nějaké příště bude, se dočkáme ještě větší návštěvy, která ale i tak nebyla vůbec špatná. Děkujeme všem příchozím za skvělou atmosféru, kterou vytvořili a skládáme obrovskou poklonu organizátorům večera za neuvěřitelný servis a nádherné prostředí.

Nahoře: Petr Vaněk není jen skvělý zvukař a osvětlovač, ale také gentleman. Dole: Krásný sál klubu Maják.

 


Divadlo v podpalubí nezklamalo - Když se zhasne opět vyprodané:

      V úterý 15. ledna jsme, poprvé v novém roce, zavítali k našim slovenským sousedům. V bratislavském Divadle v podpalubí jsme se představili s mrazivou komedií Když se zhasne. Pevně doufáme, že na onom otřepaném rčení: "Jak na Nový rok, tak po celý rok.", bude přeci jen kus pravdy. Pokud ano, pak nás v tomto roce na Slovensku čekají jen samá vyprodaná představení. Všem divákům děkujeme za návštěvu.  

   Zleva: Michaela Doleželová, Roman Vencl, Marek Příkazký a Eva Borovičková.

 


Divadlo Do Houslí získalo cenu TRTÚD 2012:

      Bratislavské divadlo v Podpalubí hostilo v neděli 16. prosince 2012 předávání cen TRTÚD 2012. Jedná se o výroční ceny trnavského Túlavého divadla, pro které je divadlo v Podpalubí domovskou a stálou scénou, na které se pravidelně objevuje již několik let a to několikrát do měsíce. Ocenění se předává hned v několika kategoriích, přičemž jednou z nich je i Nejlepší netúlavá inscenácia divadla v Podpalubí. O jejím udílení rozhodují sami diváci pomocí hlasování na facebooku a na stránkách Túlavého divadla. Letos to u diváků vyhrálo naše představení Když se zhasne, které za sebou nechalo všechny ostatní inscenace pravidelně se objevující na bratislavské lodi. Děkujeme všem hlasujícím za jejich přízeň, které si nesmírně vážíme a Túlavému divadlo děkujeme za krásnou cenu, kterou jsme si bohužel nemohli převzít osobně, nicméně slibujeme, že zaujme čestné místo v naší pomyslné vitrínce slávy.

Slavnostní předávání jsme prošvihli, ale vynahradili jsme si to v klubu Městského divadla Zlín. Cenu TRTÚD 2012  předává divadlu Do Houslí herečka MDZ, Petra Domžalová, kterou jsme si k tomuto slavnostnímu aktu najali.

 


Předvánoční Když se zhasne  ve Zlíně se vydařilo:

      Pouhé dva dny před Štědrým dnem, tedy 22. prosince od 19:00, jsme se ve Studiu "Z" Městského divadla Zlín představili s vánoční, mrazivou komedií Když se zhasne. Sváteční nálada se nesla celým představením a odrazila se i na reakcích publika, které bylo mimořádně vlídné a chtělo se bavit. Studio Z bylo téměř zaplněné, proto děkujeme všem příchozím, že si i v tom předvánočním shonu našli čas a přišli do divadla. Poslední představení v tomto kalendářním roce je tedy za námi a my už se nemůžeme dočkat, co přinese rok příští...

 

Zleva: Roman Vencl, Eva Borovičková, Michaela Doleželová a Marek Příkazký.

 


Byli jsme u premiéry Když se zhasne v podání brněnského Studividla:

      Večer 22. listopadu 2012 jsme si rezervovali na návštěvu divadla. V Brně se totiž uskutečnila premiéra představení, které máme moc rádi, protože ho sami hrajeme a Michaela Doleželová s Romanem Venclem ho dokonce napsali. Řeč je o mrazivé komedii Když se zhasne, kterou nastudoval a uvedl studentský amatérský soubor Studividlo. Teší nás každé nové nastudování a jsme rádi, že má hra úspěch i v mnoha jiných podáních, než jen v tom našem. Premiéra dopadla, soudě podle diváckých reakcí, na výbornou a vše korunoval závěrečný potlesk ve stoje. Jen tak pro zajímavost - hra Když se zhasne  se v Brně hraje hned ve dvou různých provedeních. Kromě zmíněného Studividla ji na svém repertoáru má i divadélko Na Stromě. Nadšeným a milým divadelníkům ze Studividla přejeme hodně úspěchů nejen s naší hrou, ale i do další divadelní práce.

  

Vlevo: Momentka z premiéry. Vpravo: Autoři přistiženi při návštěvě herecké šatny.

 


Když se zhasne v Divadle v podpalubí bylo jak jinak než vyprodané:

      Jubilejní třicátou reprízu má za sebou mrazivá komedie Když se zhasne. Odehráli jsme ji v bratislavském Divadle v podpalubí v neděli 11. listopadu 2012 a moc nás těší, že i tentokrát byla tamní divadelní scéna, situovaná přímo na Dunaji, vyprodána. Příchozí diváci se bavili přímo královsky a to do té míry, že se nám dostalo reakcí i na místech, u kterých bychom to nepředpokládali. Máme za sebou mimořádně vydařenou reprízu, která byla tou nejlepší možnou oslavou tohoto malého třicátého výročí. Tešíme se na další představení u našich slovenských sousedů - to proběhne 25. listopadu od 19:00 rovněž v Divadle v podpalubí, kam tentokrát přivezeme naši novinku s názvem Game over.

Vlevo: Vyprodané Divadlo v podpalubí. Vpravo: K 30. repríze jsme si "darovali" nový vánoční stromeček.

 


Hra Když se zhasne  se bude hrát v dalších dvou divadlech:

      Krásný a řekněme až pohádkový sen s názvem Když se zhasne nebere konce. Jste na stránkách našeho divadla, tak nám teď dovolte trochu ješitnosti a chvastounství: Je to patnáct měsiců, kdy tento text vznikl a byl odpremiérován. Za tu dobu jsme s tímto představením zvládli třicet repríz, vysloužili jsme si pozvání na pardubický Grand Festival smíchu, kam jsou zvány jen ty nejlepší komedie. Objevili jsme se na mezinárodním zlínském festivalu Setkání/Stretnutie, účastnili jsme se slovenských festivalů v Trnavě a v Malackách, text byl přeložen do polštiny, slovenštiny a angličtiny. Když se zhasne postupně nastudovaly divadelní soubory v Českých Budějovicích, ve Hvozdné, v Brně, na brněnské konzervatoři a v Olomouci. Právě v Moravském divadle Olomouc bylo představení přesunuto z komorních prostorů do velkého sálu divadla, a to díky úspěšnosti jaké se těší u tamních diváků - všech sedm představení bylo beznadějně vyprodáno a stejně tak tomu je i v případě velkého sálu, kde zbývají poslední čtyři volná místa ze čtyřsetpadesáti.

Plakát lákající na Když se zhasne v podání brněnského Studividla.

     Pokud se vám i tohle všechno zdá málo, pak věřte, že nekončíme - právě jsme se dozvěděli, že hru uvedou během listopadu a prosince další dva soubory. Prvním z nich je brněnské Studividlo, kde je premiéra naplánována na 22. listopad od 19:00 a repríza na 6. prosince v tutéž hodinu. Studividlo sídlí v prostoru divadla Labyrint. V prosinci se pak chystá další, v pořadí již sedmé, uvedení (nepočítaje naše vlastní), a to ve Slané u Semil. My už teď víme, že ani to nebude konečná, protože jsme nedávno vyřešili veškeré smluvní náležitosti se souborem ze slovenské Hriňové, kde už pilně zkouší. Co dodat? Možná...Jen tak dál!

 


Zlínská repríza Když se zhasne  byla jednou z nejlepších vůbec:

      Divadlo Do Houslí se po několika měsících opět vrátilo do Zlína. Ve středu 10. října jsme ve Studiu Z, které je malou scénou Městského divadla Zlín, zahráli naši úspěšnou mrazivou komedii Když se zhasne. Minulé zlínské představení odehrané v rámci mezinárodního divadelního festivalu Setkání/Stretnutie bylo beznadějně vyprodané a končilo ovacemi ve stoje. Tentokrát před začátkem představení pár volných míst zbývalo, ale i ta se nakonec zaplnila a to hlavně díky zrušenému představení v prostorách divadelního klubu. Před téměř vyprodaným sálem jsme tak nastoupili k 29. repríze a především díky neuvěřitelně pozitivně naladěnému publiku, které se chtělo bavit, jsme odehráli jedno z nejlepších představení této komedie vůbec. Kvůli večerům jako byl ten středeční zlínský děláme divadlo a nevyměnili bychom ho za nic na světě. Děkujeme všem příchozím a těšíme se na kulatou třicátou reprízu, která proběhne 11. listopadu od 19:00 v bratislavském Divadle v podpalubí.

  "A ty tam vtrhneš, když se zhasne..."

 


V Bratislavě i v Pardubicích bylo vyprodáno, diváci se skvěle bavili:

      Středa 3. října patřila slovenské premiéře naší komediální novinky s názvem Game over. První reprízu tohoto kusu na území Slovenska vidělo bratislavské Divadlo v podpalubí, které je naší nejstálejší scénou, protože se zde objevujeme pravidelně každý měsíc. Nebývalý zájem tamních diváků nás neskutečně těší - ani tentokrát nezklamali a podpalubí lodní kavárny zaplnili k prasknutí. Podle reakcí soudíme, že se nám slovenská premiéra, i přes lehkou pořáteční nervozitu, vydařila na výbornou. Už se těšíme na listopad, kdy se v Bratislavě s komedií Game over objevíme znovu. Snad to bude znovu před plným hledištěm...

Klasická bratislavská scenérie, ale tentokrát s jiným obsazením. Zleva: Michaela Vrbová, Michaela Doleželová, Marek Příkazký a Petr Vaněk, který je mistrem světla a zvuku komedie Game over.

     Ve slovenské metropoli jsme se nestihli ani ohřát a už jsme pádili do Pardubic, kde jsme se hned druhý den, tedy ve čtvrtek 4. října, představili s dohousláckou klasikou v podobě komedie Když se zhasne. Povolávací rozkaz do Pardubic přišel z těch nejvyšších divadelních míst - z Východočeského divadla. Po druhé v tomto roce jsme si tak zahráli Když se zhasne v kouzelném prostoru malé scény Ve dvoře VČD, poprvé tomu bylo na letošním Grand festivalu smíchu. Přestože jsme se s touto komedií ukázali v Pardubicích celkově potřetí, bylo vyprodáno - vstupenky mizely doslova bleskovou rychlostí a do týdne byly pryč. Pokud si příchozí diváci užili čtvrteční představení tak jako my, pak věříme, že odcházeli nadmíru spokojeni. 

   Divadelní klub VČD skrývá všelijaká překvapení...Některá jsou lehce bizardní. 

 


Bratislava nás přijala s otevřenou náručí - bylo skoro vyprodáno:

     Po téměř tříměsíční pauze jsme se 24. září opět rozjeli do Bratislavy, kde jsme se v Divadle v podpalubí představili s mrazivou komedií Když se zhasne. Bratislavská lodní prkna se pro nás v minulé sezóně stala takřka domovem, a tak jsme se návratu do slovenské metropole nemohli dočkat. Diváci nezklamali a podpalubí kotvící lodi bylo téměř vyprodané. Na loď se opět vrátíme už příští týden, konkrétně pak 3. října, kdy zahrajeme, ve slovenské premiéře, naši novinku Game over  a 15. října přijedeme i s rodinnou komedií Výročí, která bude mít tak trochu slavnostní nádech, ale o tom zase v jiném článku. Začátky obou představení jsou v 19:00. Užijte si společně s námi "bratislavský podzim".  

Vlevo: Nejen, že jsme v Bratislavě zažili krásné představení, ale ještě se nám podařilo vyfotit ufo nad Dunajem. Vpravo: Naše turistická skupina při pózování na terase lodi.

 


Když se zhasne  zažilo první standing ovation:

     Zejdeme sa na Hambálku je divadelní festival v Malackách, který letos otevřel svůj pátý ročník. My jsme se ho zúčastnili poprvé. S radostí jsme přijali pozvánku s představením Když se zhasne. Už po samotném příjezdu na nás čekalo první milé překvapení v podobě nádherného prostředí, ve kterém se festival koná. Tamní kulturní dům je jeden z nejhezčích a nejpříjemnějších, v jakém jsme kdy hráli. Druhé a ještě milejší překvapení na nás čekalo během samotného představení - diváci, kterých přišlo požehnaně, se báječně bavili a dávali to hlasitě najevo. Bonbónkem na pomyslném dortíku byla závěrečná děkovačka - poprvé se nám s představením Když se zhasne stalo, že nás publikum odměnilo ovacemi ve stoje. Děkujeme všem příchozím za neopakovatelný zážitek, který nám připravili, a věříme, že se napřesrok opět potkáme.   

Vlevo: Naše dámy pár minut před výkopem. Vpravo: Klasika, kterou jsme si v tak krásném sále nemohli odpustit.

 


Další nový článek věnující se našemu divadlu:

     V neděli 16. září jsme si v Kutné Hoře po roce opět zahráli Když se zhasne. Při této příležitosti  vyšel v regionálním měsíčníku Dobrý.info  článek sloužící jako pozvánka na již zmíněné představení. A tady je:

 


Představení Game over  a Když se zhasne si podmanily publikum v Pardubicích i Kutné Hoře:

     Divadlo Do Houslí naplno rozjelo začínající divadelní sezónu a už má za sebou první reprízu nové komedie Game over, která se uskutečnila 11. září v pardubickém divadle Exil. Přesto, že o prvních reprízách kolují mezi divadelníky nepěkné pověry (vždy se prý jedná o to nejhorší představení, které se nikdy nevydaří), my jsme z Pardubic odjížděli s dobrými pocity a co je důležitější - zanechali jsme za sebou spokojené publikum. Do Exilu přišla slušná návštěva, neobsazených zůstalo pouze dvacet míst. Vypadá to, že i naše nové představení bude u diváků sklízet podobné úspěchy, jako například Když se zhasne.

Vlevo: Kompletní osazenstvo komedie Game over. Vpravo: Přípravy na představení v parku U Tří pávů.

     V neděli 16. září jsme se po pár týdnech opět podívali do Kutné Hory. Dostalo se nám možnosti uzavřít letní sezónu v parku U Tří pávů komedií Když se zhasne, kterou kutnohorské publikum vidělo naposledy před rokem při světové premiéře na tamním TyjátrFestu. I tady se volná místa v hledišti nacházela jen obtížně a všem příchozím patří uznání za to, že vydrželi až dokonce a to i přes teploty, které nebyly právě příznivé pro open-air divadelní představení. Divákům moc děkujeme a doufáme, že se na dohled chrámu sv. Barbory dostaneme dříve než zase za rok na dalším prázdninovém TyjátrFestu.

 


Festivalové publikum v Karviné si Když se zhasne jak se patří užilo:

     Jediná prázdninová repríza představení Když se zhasne je za námi. V sobotu 4. srpna jsme se po  dvacáté čtvrté oblékli do kostýmů a ze všech sil se snažili pobavit karvinské publikum. Repríza to byla rozhodně ze všech nejspecifičtější, protože jsme hráli v rámci hudebního festivalu Dokořán, jehož organizátoři si pro letošek připravili i divadelní stage kousek od hlavního areálu. Stan k tomu určený se během představení naplnil k prasknutí a my jsme měli co dělat, abychom uspokojili i komediální choutky vzadu stojících diváků, protože naše slaboučké hlasivky soupeřily s metalovou kapelou, která se v době našeho představení zmocnila hlavního hudebního podia. Nebyl to boj rovnocenný, ale i přesto se nám za pomoci ruchových mikrofonů instalovaných přímo u jeviště podařilo vyjít z této reprízy se ctí, což ocenili i přítomní diváci mohutným závěrečným potleskem. Z Karviné jsme si tak určitě odnesli spoustu zážitků, na které budeme ještě dlouho a rádi vzpomínat. A kdo ví, třeba k nim příští prázdniny přidáme další.

Roman Vencl (Arthur) se snaží nadchnout Michaelu Doleželovou (Nina) pro hlodavčí krásu...

 


Divadelní sezónu 2011/12 ukončilo představení Když se zhasne :

      Na úplný závěr této sezóny jsme si nachystali poněkud náročnější výlet, během kterého jsme odehráli hned dvě reprízy komedie Když se zhasne. Vše se začalo ve středu 27. června v bratislavském Divadle v podpalubí, kde jsme odehráli vlastně poslední právoplatné představení této sezóny. I přes nádherné, dalo by se říci až středomořské, počasí se na nás přišlo podívat více jak sto diváků. Nechybělo mnoho a kapacita lodi byla zcela vyčerpána. Chtěli bychom tímto moc poděkovat tamnímu slovenskému publiku, které na nás chodilo vytrvale celou sezónu a až na pár vyjímek Divadlo v podpalubí vždy vyprodalo. Prázdniny jsou krásná věc, my už se ale přesto těšíme na září až budeme moci opět zavítat do naší milované Bratislavy.


Vlevo: Dámská část našeho souboru bere přípravu velmi vážně. Vpravo: Téměř vyprodané Divadlo v podpalubí.

      Po vydařeném představení u našich východních sousedů nás čekal téměř tříset kilometrový přesun na východ Čech, do Rovně, odkud jsme brzy ráno vyráželi do nedalekých Holic. Tamní Gymnázium Dr. Emila Holuba je bývalou alma mater Romana Vencla, a tak není divu, že první školní představení v historii divadla Do Houslí bylo odehráno právě zde. V aule překrásného a moderního holického gymnázia se sešli studenti hned osmi tříd, aby se naším prostřednictvím rozptýlili před blížícím se vysvědčením. Před námi tak stál nelehký úkol - pobavit a nadchnout plnou aulu studentů. Musíme se pochlubit tím, že se nám to bezezbytku podařilo, v čemž nás utvrdil závěrečný potlesk ve stoje, kterého si moc vážíme, a který pro nás byl tím nejlepším možným rozloučením se s divadelní sezónou 2011/12.

PS: Do Rovně posíláme zvláštní poděkování za smaženky jaké svět neviděl!


Tyto pomůcky už naštěstí nikdy potřebovat nebudeme.

 


Recenze na festivalové představení Když se zhasne :

       O tom, jak jsme si vedli na prestižním festivalu Městského divadla Zlín Setkání - Stretnutie si můžete počíst v článku, který se nachází o něco níže na této stránce. Abychom Vám dokázali, že to nejsou pouze naše plané řeči, dohledali jsme jednu festivalovou recenzi, která poslouží jako důkaz místo lží.

Rozrazil on-line (divadelní nonstop)/ 24.5. 2012

 


Když se zhasne zazářilo na prestižním festivalu Setkání-Stretnutie:

       17. ročník mezinárodního divadelního festivalu Setkání - Stretnutie, který pořádá Městské divadlo Zlín se i letos snažil divákům zprostředkovat to nejlepší z toho, co v této sezóně nabízí česká a slovenská divadelní tvorba. Na letošním ročníku festivalu se objevila taková divadla jako Činoherní klub Praha, Národní divadlo Brno, Štúdio L+S Bratislava, Dejvické divadlo Praha, Klicperovo divadlo Hradec Králové a další a další. A nechybělo mezi nimi ani naše divadlo Do Houslí! Pozvání na tento festival je pro nás jedním z největších profesních ocenění. Ve čtvrtek 24. května od 17:00 jsme v rámci festivalového off-programu odehráli komedii Když se zhasne. Studio Z praskalo ve švěch, ostatně již dva týdny před představením bylo vyprodáno. Nakonec se museli shánět ještě přístavky a ti největší opozdilci se museli spokojit se sezením na zemi. Tajně jsme doufali, že naše hra u festivalového publika uspěje, ale bouřlivé reakce, které tuto jednadvacátou reprízu doprovázely zaskočily i nás. Bezpochyby nejsladší odměnou pro nás byly závěrečné ovace, při kterých polovina hlediště stála.

   Zlínské Studio Z pár minut před začátkem festivalového Když se zhasne.

 


Brněnský víkend je za námi. Výročí a Když se zhasne u diváků uspěly:

       V sobotu 12. května jsme v sále Břetislava Bakaly v Brně odehráli naši úspěšnou a léty prověřenou rodinnou komedii Výročí. Jednalo se o speciální představení ku příležitosti Svátku matek, které pořádaly Rodinné pasy a Senior pasy. Kapacita sálu sice byla téměř 300 míst, přesto v něm mnoho volných sedaček k nalezení nebylo. Přítomné maminky, babičky i jejich potomci se dobře balivi a dávali to patřičně najevo svými reakcemi. 

Krásný a pohodlný interiér sálu Břetislava Bakaly, který jsme znesvětili svým Výročím.

       Neděle 13. května byla ve znamení našho druhého vystoupení na stále populárnější brněnské scéně s názvem Stadec, kde jsme se po dvou měsících opět představili s komedií Když se zhasne. Vyhověli jsme tak prosbám samotných diváků, kteří si po prvním uvedení této komedie v Brně vyžádali přídavek. Prostor brněnského multikulturního centra Stadion nám svědčí, o čem se mohlo přesvědčit i ze tří čtvrtin zaplněné hlediště. Povedené představení bylo odměněno dlouhými ovacemi a nadšenými ohlasy, za které mnohokrát děkujeme. Těšíme se, až se v příští sezóně do Brna zase vrátíme a tentokrát třeba i s něčím úplně novým...kdo ví.

 Divácká návštěva na Stadecu nesplnila naše očekávání, a tak jsme si po představení museli přivydělat za barem.

 


Když se zhasne bylo vrcholem vyhlašování nejlepších pedagogů Olomouckého kraje:

       Ve středu 28. března se po celé naší zemi slavil Den učitelů. Hejtmanství Olomouckého kraje při té příležitosti podruhé ocenilo nejlepší pedagogy středních škol, vyšších odborných škol, speciálních škol a základních uměleckých škol za jejich práci. Ocenění Pedagog Olomouckého kraje 2012 předával patnácti nejlepším učitelům hejtman Olomouckého kraje, pan Martin Tesařík. Moderátorkou celého slavnostního odpoledne v prostějovském městském divadle byla kolegyně Romana Vencla z Moravského divadla Olomouc, Ivana Plíhalová. 

Architektem překrásného Národního domu v Prostějově je slavný Jan Kotěra. Nutno podotknout, že naše maličkosti interiér tamního divadla nijak nekazí, naopak ho příjemně doplňují a oživují.  

      Vrcholem celé akce bylo naše představení Když se zhasne, které jsme pro zaplněný sál sehráli s drobnou změnou v hereckém obsazení. Marek Příkazký totiž v tu dobu skotačil na jevišti Městského divadla Zlín, coby Jeníček v Perníkové chaloupce, a tak za něj v roli Trevora zaskočil Jiří Suchý z Tábora z Moravského divadla v Olomouci. Vzhledem k tomu, že tu samou postavu ztvárňuje i v olomoucké verzi Když se zhasne, nebyl pro něj záskok žádným velkým problémem a zhostil se ho na výbornou. Jako spolehlivý indikátor mohli sloužit diváci, složení výhradně z řad pedagogů, kteří se bavili přímo královsky a dávali to patřičně najevo. Děkujeme Olomouckému kraji za pozvání a důvěru a všem očeněným gratulujeme.

  Vlevo: přeci jen trochu nervózní Jiří Suchý chvíli před začátkem představení s Michaelou Doleželovou.                 Vpravo: zaplněný sál prostějovského Národního domu

 


V Divadelních novinách se objevila zmínka o divadle Do Houslí:

       Je to vůbec poprvé (alespoň pokud víme), co se v Divadelních novinách, které mapují divadelní dění po celé republice a přínáší nejžhavější novinky a recenze, objevila zmínka o našem divade. Pojďte si proto teď společně snámi připomenout naši účast na dvanáctém ročníku Grand Festivalu smíchu. Stane se tak prostřednictvím výňatku z článku Lukáše Dubského, který vyšel v Divadelních novinách 3. března 2012:

zdtoj: www.divadelni-noviny.cz

 


Poslední březnové Když se zhasne viděli diváci ve Zlíně:

       Ve středu 21. března mohli zlínští divadelní příznivci navštívit patnáctou reprízu našeho představení Když se zhasne a v hojném počtu tak i učinili. Bylo to poslední březnové představení, které jsme pro naše diváky připravili. Ti pozornější z Vás mohou namítnout, že 28. března hrajeme ještě v Prostějově, ale to je zadané představení, navíc s nádechem určité vyjímečnosti, ale o tom zase v jiném článku.

Momentka z představení Když se zhasne. Vlevo Marek Příkazký coby Trevor a vpravo Roman Vencl jako Artur.

 


Bratislavská klasika - Když se zhasne vyprodalo Divadlo v podpalubí:

       Po nějakém čase jsme ve středu 14. března opět vyrazili do Bratislavy. Již po sedmé jsme se v Divadle v podpalubí představili s hrou Když se zhasne  a pošesté bylo vyprodáno! Je až neuvěřitelné, jak moc si nás slovenští, respektive bratislavští diváci oblíbili a chodí na naše představení bez ohledu na to, zda-li je zrovna dvacet stupňů pod nulou nebo panují jiné, pro návštěvu divadla, ne právě příznivé podmínky. Pokud v našem divadelním kalendáři marně hledáte datumy našich dalších slovenských záletů, pak Vás můžeme uklidnit a navnadit na další představení v Divadle v podpalubí. Termíny jsou právě v řešení. Jisté však je, že nejbližší představení bude během měsíce dubna a určitě se do Bratislavy po delší odmlce podíváme i s inscenací Výročí. Těšíme se na Vás a jakmile se termíny upřesní, dáme Vám vědět.

 Zleva: Pohled do útrob vyprodaného podpalubí. Eva Borovičková jako Imelda na zkoušce před představením.

 


Když se zhasne pobavilo brněnský "Stadec":

       Trochu s obavami jsme se 4. března šešli u brněnského multikulturního centra Stadion. V Brně jsme hráli jen třikát a už je to nějaký ten rok zpátky, měli jsme proto strach, aby o naši novinku Když se zhasne měla jihomoravská divácká obec zájem. Původně jsme plánovali snížit kapacitu sálu z dvouset na 150 míst, což k našemu velikému překvapení nebylo možné, protože počet prodaných lístků a rezervací tento počet převyšoval. Když se zhasínalo v sále, těsnalo se v něm něco málo přes 160 diváků, kteří pak měli možnost shlédnout jedno z nejpovedenějších představení za poslední dobu. Ukázalo se, že velké jeviště nám svědčí, a proto už se nemůžeme dočkat, až se do Brna s tímto představením opět vrátíme. Ano, čtete správně - vzhledem k nadšeným diváckým ohlasům a žádostem o reprízu, nám asi nezbude nic jiného, než se do konce této sezóny na "Stadec" vrátit. A jsme za to rádi!

     Pokud nechápete, cože to na této fotografii vlastně vidíte, přijďte se podívat na Když se zhasne a pochopíte.

 


Když se zhasne dokázalo, že na GRAND Festival smíchu patří:

      Celé týdny jsme se nemohli dočkat a během devadesáti minut bylo vše za námi. Včera, to jest v pátek 2. března, jsme uvedli naši hru Když se zhasne v rámci doprovodného programu dvanáctého ročníku GRAND Festivalu smíchu. Malá scéna Východočeského divadla Pardubice byla naplněná doslova až po střechu a my jsme za to moc rádi. Představení se setkalo s potěšujícím úspěchem, a soudě dle reakcí publika prokázalo, že na přehlídku nejlepších komedií rozhodně patří. Závěrečné ovace publika nebraly konce a byly pro nás asi tím největším možným oceněním.

Úryvek z článku o doprovodném programu XII. ročníku GFS:

      (...) Do Houslí, to jsou velmi mladí herci, přesto nesmírně zkušení komedianti. Letos se zúčastní festivalu již potřetí a pokaždé odcházeli s velkým úspěchem. Přes své mládí dělají divadlo velmi tradiční, píšou skvělé konverzační komedie, které zaujmou všechny věkové kategorie. Když se zhasne je komedie o vztazích a rozvráceném manželství, ale autoři mají ambici rozesmát vás každou vteřinu a dost se jim to daří. Toto představení zaznamenává opakovaně velký úspěch a já věřím, že i naši diváci budou spokojení. (...)

Zdroj: web Východočeského divadla Pardubice

Po představení jsme byli pozváni na slavnostní raut, který se konal ve foyer Východočeského divadla Pardubice.    

     Náš zběsilý víkend, ale nekončí - jedeme dál a určitě Vám přineseme ty nejčerstvější informace ze sobotní veřejné generální zkoušky na Když se zhasne v Moravském divadle Olomouc. Premiéra je v moravském stánku Thálie naplánována na pondělí 5. března. Rovněž se můžete těšit na report z našeho výletu do Brna, který podnikneme v neděli, kdy na místním "Stadecu" zahrajeme od 19:30 Když se zhasne. A samozřejmě Vás neochudíme ani o atmosféru již zmíněné pondělní premiéry v Moravském divadle. Pro nás začal víkend v pátek a končí v pondělí a Vy budete u toho!

  Náš kompletní "do houslácký" tým s dramaturgyní festivalu, paní Janou Uherovou.

 


Průčelí zlínského divadla zdobí banner lákající na Když se zhasne :

      Do konce této sezóny se divadlo Do Houslí ještě několikrát objeví na prknech Městského divadla Zlín. Konkrétně pak na jeho malé scéně, kterou je Studio "Z", kde MDZ uvádí své komorní projekty. Vždy půjde o představení Když se zhasne a známé termíny jsou prozatím 21. březen a 23. duben, pokaždé od 19:00. Zlínské divadlo neotálí s propagací, proto se na jeho balkóně skví veliký banner lákající kolemjdoucí na návštěvu našeho představení. Až půjdete kolem, určitě se za ním otočte...

Banner zvoucí na představení Když se zhasne na nejrušnější třídě ve Zlíně.

 


V Bratislavě bylo opět vyprodáno:

      Partizánské podmínky panovaly v neděli 12.2. v bratislavském Divadle v Podpalubí. Kvůli silným mrazům, které sužují nejen naši republiku, ale také Slovensko, zamrzlo snad vše, co zamrznout může. Na lodi netekla voda a nešlo topení. Z provozu tudíž byla vyřazena kavárna a ohroženo bylo i naše představení - teplota v podpalubí totiž nebyla právě komfortní a přívětivá pro diváky. Nakonec jsme přeci jen hráli a to i kvůli samotným divákům, kterých byl opět plný dům a my jsme za to moc rádi. Bylo to zajímvé dobrodružství, naštěstí se šťastným koncem.

Vlevo: Divadlo v podpalubí v zajetí mrazu. Vpravo: Eva Borovičková se tak těšila, že nemohla dospat. 

 


Divadlo Do Houslí dostalo opět pozvánku na GRAND Festival smíchu:

     Východočeské divadlo Pardubice pořádá od roku 2001 festival divadelních komedií, který divákům přináší vždy to nejlepší, co se v českých divadlech urodilo za celou uplynulou sezónu. Festival se dělí na soutěžní část, která se koná ve Východočeském divadle a při které odborná a studentská porota vybírá nejlepší inscenaci a oceňuje herecké výkony. Dává se i cena diváků, kterou obdrží komedie s největším počtem diváckých hlasů. Doprovodný program (nesoutěžní část) tvoří ty nejzajmavější a nejzdařilejší komediální počiny různých souborů z celé republiky i zahraničí. Tento program se koná na několika komorních scénách v průběhu celého festivalu. Divadlo Do Houslí mělo možnost zúčastnit se této nejprestižnější přehlídky komediálních žánrů již dvakrát, v roce 2007 s představením Výročí a v roce 2008 s komedií Aš...naprší a uschne. Dramaturgyně festivalu, paní Jana Uherová, na nás nezapomněla ani letos a po té, co shlédla naši letošní novinku Když se zhasne, jsme obdrželi pozvánku i na právě chystaný ročník 2012. Vystoupíme v rámci nesoutěžní části festivalu a máme z toho obrovskou a oprávněnou radost - dostali jsme se tak do společnosti takových divadel jako je např. pražská Viola, Divadlo v Řeznické, Ungelt nebo Buranteatr Brno - ti všichni se totiž objevili na GRAND Festivalu smíchu více než dvakrát. Za zmínku stojí také fakt, že divadlo Do Houslí má na svém kontě tři ryze autorské projekty a všechny se dostaly mezi tuto elitní festivalovou společnost - v tom drží naše divadlo celorepublikový primát!

      Chcete-li být svědky této, pro nás takřka historické chvíle, pak jste srdečně zváni na pátek 2. března od 19:00 na Malou scénu ve dvoře VČD.

 

 Když Když se zhasne. zleva: Eva Borovičková, Marek Příkazký a Michaela Doleželová.

 


Představení Když se zhasne dobylo hanáckou metropoli:

     Již po deváté zazněla ve středu 4. ledna píseň All I Want For Christmas Is You od Mariah Carey, kterou začíná naše představení Když se zhasne. Tentokrát jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli prkna Moravského divadla Olomouc. Představení se hrálo tzv. "Za oponou", což je komorní varianta Moravského divadla, kdy diváci sedí nikoliv v sále, ale přímo na jevišti za zataženou oponou. Kapacita 120 diváků byla nejenom vyčerpána, ale dokonce překročena - opět jsme měli vyprodáno! Ještě teď nás u srdíčka hřeje dobrý pocit z odvedeného výkonu a doufáme, že i přítomné publikum si domů odneslo zážitky, které se mu z paměti jen tak nevykouří.

   

Imelda, Artur, Nina a Trevor v útrobách Moravského divadla pár minut "před výkopem".

 


Zlínské Když se zhasne se konalo ve velmi smutné atmosféře:    

      Na třetí adventní neděli 18. prosince jsme naplánovali osmou reprízu představení Když se zhasne, která se tentokrát konala ve Studiu "Z" městkého divadla ve Zlíně. Dopoledne nás však, stejně jako celý svět, zastihla smutná zpráva o skonání pana Václava Havla. Přiznáváme, že jsme nějaký čas zvažovali, zda plánované večerní představení vůbec uskutečnit. Nakonec jsme se rozhodli, že se pokusíme, i přes nastalou situaci, pobavit a alespoň trochu rozptýlit příchozí diváky. Představení jsme zahájili minutou ticha, abychom tak alespoň symbolicky uctili památku pana Havla. Bylo pro nás obrovským překvapením, že i navzdory smuteční atmosféře, která se nesla celou naší republikou, se nám podařilo stáhnout diváky na naši stranu a vrátit jim úsměv na tvář. Chtěli bychom tímto poděkovat všem příchozím, že v sobě našli chuť a sílu přijít do divadla. 

               


Do třetice všeho dobrého - bratislavská loď opět vyprodána:     

     Naposledy jsme v letošním kalendářním roce zabloudili do bratislavského Divadla v podpalubí a to znovu s hrou Když se zhasne. Ve středu 16. listopadu jí tamní diváci mohli vidět již potřetí a nás nesmírně těší, že se jich dostavilo tolik. Více jich vlastně ani přijít nemohlo, protože jsme měli opět vyprodáno a to i přes to, že druhé a třetí představení od sebe dělilo pouhých deset dní. Bratislaváci si tak zaslouží obrovskou poklonu za přízeň, které se nám v jejich městě dostává a my se těšíme na brzkou shledanou v novém roce.

     Pohled do sálu Divadla v podpalubí těsně před začátkem představení pro nás byl i tentokrát potěšující.

 


Když se zhasne opět v Bratislavě a opět před vyprodaným hledištěm:       Do bratislavského Divadla v podpalubí jsme v neděli 6. listopadu přijeli již po několikáté. S hrou Když se zhasne však teprve podruhé, a tak jsme byli velmi zvědaví, jestli se i tentokrát dočkáme podobného úspěchu jako 10. října. K našemu velkému překvapení jsme se ihned po příjezdu dozvěděli, že je znovu vyprodáno a musejí se přidávat místa, aby vůbec mohlo být vyhověno diváckému zájmu. To je informace, která potěší snad každého herce, a tak jsme se začali těšit více, než je obvyklé. Možná i právě proto bylo toto představení mimořádně povedené, což ocenilo i publikum. Právě jemu patří ta největší poklona, protože reakce, jakých se nám dostalo byly neuvěřitelné!

     K prasknutí naplněné Divadlo v podpalubí těsně před začátkem Když se zhasne.

    Slovenské hlavní město se tak začíná stávat naší nejoblíbenější štací. S radostí tudíž oznamujeme, že do Divadla v podpalubí zavítáme zase zanedlouho, a sice 16. listopadu, kdy od 19:00 uvedeme sedmou reprízu Když se zhasne. Už nyní je polovina míst prodaná, proto nám nezbývá, než apelovat na případné diváky, aby neotáleli a zajistili si své vstupenky včas. Pokud ještě rozhodnuti nejste, pokusíme se Vám alespoň nasadit brouka do hlavy prostřednictvím video upoutávky na představení Když se zhasne, kterou najdete zde:

Roman Vencl, Eva Borovičková, Marek Příkazký a Michaela Doleželová před zátiším levého břehu Dunaje.

 


Když se zhasne bylo součástí divadelního festivalu v Trnavě:   

     Ve středu 2. listopadu 2011 jsme si do mapy Slovenska mohli zapíchnout další pomyslnou vlaječku. Tentokrát by to bylo do puntíku s popiskem Trnava. Právě tam se ve dnech 2. - 4. listopadu konal festival Divadelné inšpiratívne vystúpenia. Jedná se o festival různých forem profesionálního a poloprofesionálního divadla, který má v Trnavě dlouhou tradici - letos se konal jeho 23. ročník. My jsme měli tu čest, že jsme ho mohli zahájit představením Když se zhase. Ze dvou třetin zaplněné Divadlo Jána Palárika nás odměnilo dlouhým a upřímným potleskem, takže nám nezbývá než doufat, že se trnavské publikum dobře pobavilo a domů odcházelo o nějaký ten zážitek bohatší.

   Náš tvůrčí tým před trnavským kulturním svatostánkem.

 


Reportáž o divadle Do Houslí v trnavské televizi:       

     Jak si můžete přečíst o pár řádků výše, dne 2. listopadu jsme s představením Když se zhasne zahájili 23. ročník trnavského divadelního festivalu Divadelné inšpiratívne vystúpenia. Možná proto, že jsme byli jediným "zahraničním" hostem, dostalo se nám neobyčejného zájmu trnavské městské televize. Byli jsme napjatí, co z toho nakonec vzejde a tady je výsledek:

Reportáž trnavské městské televize on-line

 


Pardubický deník se zmínil o našem úspěchu v Horní Rovni:   

Pardubický deník, 21. října 2011

 


Když se zhasne vyprodává sály -v sobotu byla na řadě Horní Roveň:  

     S třetí reprízou Když se zhasne jsme v sobotu 15. října zavítali do Horní Rovně u Pardubic. Ještě čtvrt hodiny před představením to vypadalo, že divácký zájem bude nevalný, avšak hned v zápětí se začaly dít věci...Ze tmy před kulturním sálem se počaly vynořovat hloučky lidí, ze všech stran přijížděla auta a zábradlí před hostincem se prohýbalo pod náporem parkujících bicyklů. O půl osmé bylo už zbývalo jen posledních pár volných míst, ale ani ta nakonec nezůstala na ocet. V sále se těsnalo na 150 lidí a my mohli odstartovat svůj devádesátiminutový kolotoč zábavy.

     Kulturní sál v Horní Rovni pár okamžiků před rozhrnutím opony.

      Je až neuvěřitelné, že se všechna čtyři dosavadní představení setkala s takovýmto zájmem. Vše začalo při premiéře v Kutné Hoře, kde se na tamní Kaňk dostavila rekordní návštěva. Sledovalo nás nejvíce diváků za celou mnohaletou historii tohoto multikulturního festivalu. Pokračovali jsme v pardubickém komorním divadle Exil, kde bylo více návštevníků než dovolovala kapacita hlediště a zahanbit se nenechalo ani bratislavské Divadlo v podpalubí, které mělo vyprodáno již několik dní před samotným představením a vše v sobotu 15. října dovršila právě Horní Roveň. Naše novinka Když se zhasne tedy hlásí: čtyři představení - čtyřikrát vyprodáno!!! Znamená to, že nás dohromady vidělo už přes 500 diváků. A my budeme moc rádi, pokud těmi dalšími budete právě Vy...

     

Nemusíte být na Manhattanu, abyste se mohli vyfotit před Manhattanem...

 


Vlny smíchu rozhoupaly slovenské Divadlo v podpalubí:

     V pondělí 10. října jsme odehráli druhou reprízu představení Když se zhasne. Bratislavské Divadlo v podpalubí, situované na loď kotvicí na Dunaji si ji společně s námi užilo více než náramně. V hledišti nebylo jediné volné místo a stodvaceti hlaví dav sledoval, kterak se vypořádáme s miniaturním prostorem lodního podzemí. Naše slovenská premiéra dopadla nad očekávání dobře, a tak se budeme těšit na 6. listopad, kdy opět zavítáme na Dunajské nábřeží.

  

Naše kompletní čtveřice na místě činu. Markovi Příkazkému roste z hlavy bratislavský hrad.

 


Beznadějně vyprodaný Exil sledoval první reprízu Když se zhasne :

     28. září 2011 proběhla v pardubic28. září 2011 proběhla v pardubickém divadle Exil první repríza naší nové hry Když se zhasne. Přihlíželo jí na devadesát diváků, což bylo o deset víc než je samotná kapacita divadla. Soudě dle reakcí všech přítomných se představení mimořádně vyvedlo a nám tak ze srdce spadl obrovský balvan. Jedna všeobecně známá divadelní pověra totiž tvrdí, že první repríza bývá vždy tím nejhorším představením, což se ve středu naštestí nenaplnilo. Vzhledem k obrovskému zájmu diváků je docela možné, že se do Exilu během této sezóny ještě podíváme. Pokud se tak stane, bude to určitě až v novém roce, protože do vánoc jsou naše divadelní diáře zaplněné až po okraj.

Zaplněné divadlo Exil těsně před začátkem představení.

 


Trailer k představení Když se zhasne hotov! K vidění je na YouTube:

     Chystáte se na naše nové představení Když se zhasne? Nabízíme Vám malou ochutnávku toho, co Vás čeká - vidět jí můžete na YouTube.com. Záznam byl pořízen při světové premiéře na Tyjátrfestu v Kutné Hoře 13.8. 2011.

      Za zmínku určitě stojí i to, že trailer k představení Výročí už vidělo na sto lidí a každým dnem přibývají další a další. Oba dva trailery si můžete pustit přes tyto odkazy:

Když se zhasne - trailer k představení

Výročí - trailer k představení 

     Neměli byste ale opomenout ani návštěvu našeho divadelního facebooku. Ten jsme pojali více neformálně, a tak zde můžete najít například spoustu zajímavých fotografií a jíné pikantnosti. Odkaz na náš profil na facebooku najdete v sekci "kontakty" nebo se na něj dostanete přes tento odkaz:

Facebook divadla Do Houslí

 


Recenze na premiéru naší nové hry Když se zhasne :

TEP Kutnohorska - regionální týdeník, číslo 33, ročník V., 15. srpna 2011

 

 


Letošní TyjátrFest byl nejúspěšnějším za celých jedenáct let:

     Světová premiéra naší nové hry Když se zhasne je už minulostí. Nám, jejím autorům, režisérům a zároveň i protagonistům, nepřísluší posuzovat do jaké míry se povedla či nikoliv. Jedno je ale jisté - diváci v domácím Wendyáci v domácím Wendy ho anfiteátru ji odměnili bouřlivými ovacemi a to nejen při závěrečné děkovačce, ale také v průběhu hry samotné. O vlnách smíchu, které se nesly kutnohorským Kaňkem ani nemluvě.

TyjátrFest je pověstný svou neuvěřitelně domáckou atmosférou, o kterou se stará Vašek Wendy Veselý.

      Letošní TyjátrFest byl ale celkově mimořádně vydařený, o čemž svědčí i návštevnost, která byla  po všechny tři dny největší za celou dobu existence festivalu, tedy za jedenáct let! Nás může těšit to, že vůbec rekordní návštěva byla na Kaňku v sobotu při naší premiéře a to i přes to, že ještě půl hodiny před jejím začátkem nad Kutnou Horou vydatně pršelo. 

      O to je smutnější, že zájem tamních novinářů a médií byl minimální. Kupříkladu právě v sobotu  se všichni soustředili na Kaňkovský hornický jarmark a program TyjátrFestu, který na něj plynule navazoval nechali bez povšimnutí. Nemáme tak z naší světové premiéry žádný pořádný článek a dokonce ani fotografie. Ale nebojte se - vše se budeme snažit napravit při první repríze Když se zhasne, která bude 28. září v divadle Exil, Pardubice.

Zde je odkaz alespoň na video z prvního dne festivalu (čtvrtek 11.8.):

TyjáTrfest 2011 - první den, 11.8.     

 


Kutnohorský deník o letošním TyjátrFestu:

 


Naše nová hra Když se zhasne ve světové premiéře už 13. srpna:

     A je to tady! Již tuto sobotu 13.8. od 20:00 se může Kutná Hora těšit na SVĚTOVOU PREMIÉRU naší nové hry Když se zhasne. Premiéra se uskuteční v rámci TyjátrFestu Václava Wendy Veselého, a to přímo v jeho zahradním amfiteátru na Kaňku. Všichni jste srdečně zváni!!!

      A teď pár informací k samotnému představení - Když se znasne je mrazivá komedie, která zaručeně knock-outuje Vaše bránice. Čeká vás neuvěřitelná dávka humoru podaného tak, jak to umíme jen my. Můžete se těšit na celou řadu bláznivých situací, které Vám nedají oddychnout a především na vánoční atmosféru podanou v letním balení. Zajívá Vás, o čem vlastně je naše nová hra? Tady je krátká upoutávka toho, co Vás o víkendu čeká a nemine:

   Přesto, že jsme zkoušeli v týdnu od 1. do 7.8., nebyl problém vykouzlit vánoční atmosféru...

      "Trevor a Nina jsou maželský pár z vyšší new-yorské společnosti. On je prominentní gynekolog, ona  majitelka a šéfkuchařka vyhlášené italské restaurace. Jejich manželství nelze pokládat za ideální - vlastně je to peklo na zemi, se kterým však nelze jen tak skoncovat. Může za to předmanželská smlouva, jenž je drsnější než pravidla amerického fotbalu - ten z manželů, který podá návrh na rozvod, přijde o veškerý majetek (nemalý majetek). Ten tak automaticky připadne tomu druhému. Jsou Vánoce a Trevor s Ninou pořádají svůj tradiční vánoční večírek. Jedinými pozvanými hosty jsou Imelda a Artur - poněkud výstřední manželé a jejich jediní opravdoví kamarádi. Imelda je věštkyně s vlastním televizním pořadem a Artur učí historii na vysoké škole. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že půjde o dost nudnou párty, jenže to by ona předmanželská smlouva nesměla mít maličký dodatek - ten z manželů, který prokáže tomu druhému nevěru, může požádat o rozvod a veškerý majetek mu při tom zůstane. Vánoční večírek se tak promění v rozvodové bitevní pole, kde je dovoleno vše a vítez může být jen jeden..."

Momentka ze zkoušení. Na scéně se spolu potkají i autorři a režiséři hry Michaela Doleželová a Roman Vencl.

A závěrem několik důležitých informací. Obsazení hry Když se zhasne je následující:

Nina - Michaela Doleželová

Trevor - Marek Příkazký

Imelda - Eva Borovičková j.h.

Artur - Roman Vencl

Autory hry a režiséry představení jsou Michaela Doleželová a Roman Vencl. Kostými a scéna vznikly za přispění celého inscenačního týmu, stejně tak jako výběr použité hudby.

POZOR, POZOR, POZOR: Pokud byste chtěli vidět fotografie ze zkoušení, stačí kliknout ZDE.

Pokud byste nestihli sobotní premiéru v Kutné Hoře, pak máte šanci dostat se na první reprízu, která se uskuteční ve státní svátek 28. září od 19:00 a to v Pardubickém divadle Exil. Vstupenky na představení si můžete rezervovat klidně teď hned - více informací naletnete v sekci "Kalendář akcí".

Eva Borovičková je naší novou posilou pro toto představení. To Marek Příkazký patří ke stálému inventáři Do Houslí.

 


 

Představujeme Vám naši novou posilu - Evu Borovičkovou:  

     Pokud jste si přečetli obsazení naší nově chystané hry Když se zhasne, bezpochyby jste narazili na Vám doposud neznámé jméno. Protože jsme tento náš nový kousek psali pro čtyři osoby, museli jsme si na pomoc přibrat jednu novou kolegyni. Je jí Eva Borovičková.

    Eva Borovičková se narodila 6.6. 1985 v Hodoníně.       Po maturitě na tamním gymnáziu studovala Vyšší            odbornou školu hereckou v Praze, kterou absolvovala      roku 2007. Získala tak titul DiS. a její další kroky            směřovaly do Městského divadla ve Zlíně, kde působí i    v současné době. V MD Zlín si zahrála například Hanču    v Roku na vsi pod režijním vedením Jana Antonína          Pitínského nebo Duňašu v Gogolově Ženitbě v režii          Pavla Kheka. Na svém kontě má také několik pohádek,    např. Opici Žofku v řežii Dodo Gombára, Čučudejské        pohádky v řežii Vlastimila Pešky nebo Jak šlo vejce na     vandr v režii Pavla Gejguše. Pravidelně také hostuje na      Malé scéně Zlín, kde si zahrála kupříkladu Křemílka v       pohádce Křemílek a Vochomůrka v režii Petra Nýdrleho.    Za zmínku uřčitě stojí i role Heleny Lexové v naší            hře Výročí, kterou jsme s M. Doleželovu režírovali,         a která bude k vidění i následující sezónu na Malé scéně.        

    Evu Borovičkovou jste mohli poprvé vidět v našich "dohousláckých" barvách při světové premiéře hry Když se zhasne, a to 13. srpna 2011 na TyjátrFestu v Kutné Hoře. Prozatím je v našem divadle vedena jako host, nikoliv jako náš stálý člen, ale co není, může být...