DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Naše další aktivityM. Doleželová a R. Vencl mají za sebou úspěšný režijní debut na poli opery. Jejich Kouzelná flétna  skončila ovacemi ve stoje:

    Na podzim minulého roku dostal náš "dohouslácký" režisérsko-autorský tantem naprosto nečekanou nabídku na režii opery Kouzelná flétna  od Wolfganga Amadea Mozarta. Nabídka přišla z úst umleckého šéfa souboru opery a operety Moravského divadla Olomouc, pana Miloslalva Oswalda. Po dlouhém váhání Míša s Romanem souhlasili a v pondělí 2. května začali zkoušet svou první operní inscenaci a to bez jakýchkoliv předchozích zkušeností s hudebním divadlem. Inscenování opery má s činoherním zkoušením asi tolik společného jako den s nocí, takže oba režiséři museli velmi rychled pochopit odlišnosti a přizpůsobit se zpěvákům a jejich potřebám.

Nahoře: tzv. úvod do studia Kouzelné flétny v podání Romana Vencla. Dole: Michaela Doleželová během zkoušky.

     Scénu a kostýmy ke Kouzelné flétně  navrhla Zuzana Přidalová, přičemž hudební nastudování si vzal na svá bedra sám šéf opery a operety Miloslav Oswald, který je zároveň i dirigentem orchestru. Premiéra této světoznámé opery hudebního génia W.A. Mozarta měla být hudební událostí sezony a pompézním završením celé sezony 2015/16, protože je to poslední premiéra, kterou si pro své diváky Moravské divadlo přichystalo. Nároky na kvalitu představení byly obrovské i díky tomu, že právě letos slaví Kouzelná flétna  225. výročí od své světové premiéry ve Vídni a W.A. Mozart 260. výročí narození. 

Olga Jelínková jako Královna noci při jedné z nejslavnějších operních árií .

    Kouzelná flétna má v sobě prvky siengspielu, takže v ní je i relativně dost mluveného slova, které je samozřejmě v češtině, zatím co všechna hudební čísla jsou zpívány v německém originále. Premiéra se uskutečnila v pátek 10. června v 19.00 v Moravském divadle Olomouc a druhá premiéra o den později. S radostí můžeme konstatovat, že obě premiéry skončili dlouhým závěrečným potleskem ve stoje a Míša s Romanem tak vstoupili do velkého světa opery se vší grácií. V našem divadle Do Houslí se opery určitě nikdy nedočkáte, ale olomouckou Kouzelnu flétnu  byste si rozhodně neměli nechat ujít! Další repríza a poslední před letními prázdninami se uskuteční ve středu 22. června v 19.00 v Moravském divadle Olomouc

Zleva: Zuzana Přidalová, výtvarnice scény a kostýmů a režisérské duo při premiérvé děkovačce.

 


Lož má krásne nohy, to je nová komedie o bulváru, která měla světovou premiéru v bratislavském Štúdiu L&S. Autory a režiséry jsou M. Doleželová a R. Vencl:

   Duo Doleželová & Vencl není v bratislavském Štúdiu Lasica+Satinský neznámým pojmem, naopak. Jejich komedie Ani za milion, kterou napsali na přímou objednávku této vyhlášené slovenské divadelní scény, má na kontě už více jak šedesát repríz a stále se hraje. Michaela Doleželová se pak autorsky a dramaturgicky podílela také na inscenaci Tři grácie z umakartu, kterou režírovala Janka Ryšánek Schmidtová. I toto představení je u slovenského publika mimořádně oblíbené a divadlo ho má stále na repertoáru. Bylo tak jen otázkou času, než Michaela s Romanem dostanou v Bratislavě šanci nejen jako autoři, ale také jako režiséři vlastního textu. Ten čas nastal počátkem roku 2016, přesně v pondělí 8. února, kdy proběhla první čtená zkouška na komedii Lož má krásne nohy.

Kompletní inscenační tým.

   "Dlouho jsme hledali téma, které by pro nás bylo něčím zajímavé a nové. Nakonec jsme se rozhodli vzít si na mušku bulvární noviny a kult nekonečných televizních seriálů.", říká Michaela Doleželová a Roman Vencl ji doplňuje: "Vznikla tak komedie, která je něco úplně jiného, než co jsme doposud psali. Máme z ní radost, protože máme pocit, že nás posunula zase o kus dál.". Ironická, pichlavá a tak trochu i satyrická komedie z prostředí redakce bulvárního deníku, jejíž hlavní postavou je čerstvý absolvent žurnalistiky Filip, baví diváky hlavně díky dobře vykresleným postavám a situacím, ze kterých jde mnohdy až mráz po zádech. 

Pavol Šimun, Peter Sklár a Aniko Vargová při jedné ze svých scén.

    Herecké obsazení je v Bratislavě více, než hvězdné. Majitele bulvárního deníku skvěle hraje Peter Sklár, který byl nedávno oceněn za roli v oblíbeném slovenském seriálu Horná Dolná. Ústřední postavu Filipa hraje mladý talent a student posledního ročníku na VŠMU Pavol Šimun. Jeho maminku oblíbená Zuzana Tlučková a kolegyni Dianu ztvárňuje úžasná herečka maďarského původu Aniko Vargová. Zpěvačku Lenu, kolem které se celý příběh vlastně točí, hraje výborná slovenská zpěvačka Veronika Strapková. Písně do představení složil Filip Tailor a scénu i kostýmy navrhla a zrealizovala Diana Straussová. Nesmíme také zapomenout na to, že originální komiksový plakát k inscenaci namaloval přední slovenský výtvarník Danglár.

Vlevo: Plakát na představení. Vpravo: Dobrá nálada během zkoušení zachycená Ctiborem Bachratým.

      Premiéra komedie Lož má krásne nohy proběhla ve čtvrtek 31. března ve Štúdiu L&S, ovšem bez účasti obou autorů i režisérů zároveň, protože ti měli představení v Olomouci. Takže dopoledne zvládli akorát absolvovat poslední generálku pro kamarády a známé, a pak už museli spěchat na Hanou, kde odehráli komedii S hlavou v oblacích, po které zase jeli zpátky do Bratislavy, aby stihli alespoň raut a večírek po premiéře. Svou diváckou premiéru si tak Michaela s Romanem odbyli až při první repríze v úterý 5. dubna. 

Před začátkem představení... Míša s Romanem sedí u osvětlovačů, protože v sále by to asi nevydrželi.

 


Jiří Langmajer a Adéla Gondíková hrají v komedii Ani za milion! autorů M. Doleželové a R. Vencla, premiéra byla v Praze:

       Dalšího velkého úspěchu dosáhli ve své autorské kariéře principálové a zakladatelé divadla Do Houslí Michaela Doleželová a Roman Vencl. Komedie Ani za milion!  byla jejich první hrou s nádechem detektivky a světovou premiéru měla 20. září 2013 v bratislavském Štúdiu Lasica+Satinský. V režii Jakuba Nvoty v ní excelují herecké osobnosti slovenského Národného divadla Kamila Magálová a Marián Geišberg a inscenace se v Bratislavě hraje stále a stále s velkým úspěchem. Bylo proto jen otázkou času, než si této komedie všimne i nějaké tuzemské divadlo, což se stalo před rokem. Hra měla českou premiéru 1. listopadu 2014 pod hlavičkou agentury Nordproduction. V jediných dvou rolích se objevili Michaela Kuklová a Marcel Vašinka a to pod režijním vedením Vlasty Hartlové. 

Vlevo: Marcel Vašinka a Michaela Kuklová v pražské verzi. Vpravo: Marián Geišberg a Kamila Magálová ve slovenské.

      Říká se, že "do třetice všeho dobrého" a v případě komedie Ani za milion!  se toto úsloví vyplnilo dokonale. Na počátku tohoto roku volal Romanovi a Míše pan Michal Mazač, ředitel Divadla v Rytířské, aby s nimi vyjednal exkluzivní smlouvu, díky níž by jeho divadlo bylo na dlouhou dobu posledním pražským kulturním stánkem, který bude moci tuto komedii uvádět. Jednání dopadla úspěšně a před prázdninami se pod režijní taktovkou Petra Hrušky začalo zkoušet. Do hlavních rolí byl obsazen herecký pár Adéla Gondíková a Jiří Langmajer. Co víc by si mohli autoři komedie přát? No přeci úspěšnou premiéru...

 

Vlevo: Plakát k pražské inscenaci. Vpravo: Jiří Langmajer a Adéla Gondíková v akci.

     Ta se uskutečnila v sobotu 21. listopadu 2015 v Divadle v Rytířské v Praze a kromě mnoha významných hostů na ní samozřejmě nemohli chybět ani samotní autoři. Pro Míšu i Romana to bylo splnění dalšího z mnoha profesních snů, které jako autorsko-režijní dvojice mají. Vidět ve své vlastní hře Jiřího Langmajera, jednoho z nejobsazovanějších filmových i divadelních herců současnosti a Adélu Gondíkovou, která je platným hostem mnoha etablovaných pražských divadelních scén, to je asi jen těžko popsatelný pocit. Nutno podotknout, že autoři se neúčastnili jediné zkoušky, a tak pro ně premiéra byla premiérou v tom nejryzejším smyslu slova. Nicméně jak divácké reakce na premiéře, tak i dopředu beznadějně vyprodané reprízy nejenom v Praze, ale i na ostatních místech naší republiky, jasně dokazují, že se komedie setkala a bude setkávat s nadšenými ohlasy. Pro autorské duo Doleželová & Vencl je to jeden z největších profesních úspěchů za poslední minimálně dva roky!

Záveřečná děkovačka, na kterou byl přizván kompletní inscenační tým včetně Míši a Romana.

      S komedií Ani za milion!  se ale pojí i jedna zajímavost. V rozmezí jednoho měsíce byla uvedena na prknech hned tří různých divadel. Tuto raritu nesnižuje ani fakt, že další dvě divadla jsou amatérská, protože něco takového je v českých poměrech opravdu nevídané a vysvětlit si to neumí ani samotní autoři: "Relativně běžně se stává, že více divadel tzv. "objeví" tutéž hru, která se pak v jedné sezoně dočká třeba tří, čtyř různých uvedení. Aby ale jedna hra měla hned tři premiéry v jednom měsíci, to jsem ještě neslyšel a nechápu, jakou shodou náhod se to mohlo stát.", shrnul Vencl. O to neuvěřitelnější je fakt, že pražské Divadlo v Rytířské mělo stejné datum premiéry, jako Ochotnické divadlo Boskovice - i tam šli 21. listopadu večer diváci na premiéru komedie Ani za milion!. O deset dní ale všechny předběhl amatérský soubor BDS Lužnice, který si svou verzi této komedie odpremiéroval už 11. listopadu. Inu, zázraky se dějí.

Vlevo: Ani za milion! v podání ochotníků z Boskovic. Vpravo: Ta samá komedie, ale v provedení BDS Lužnice. 

 

Začátek prázdnin - to byl relax v Tatrách a představení Jeden za všechny na východním Slovensku:

      Divadelní prázdniny sice teprve začaly, ale Míša s Romanem už využili první dny volna, aby je věnovali jak jinak, než práci. Ve dnech od 2. do 4. července se vydali do podhůří Vysokých Tater, aby zde začali práci na novém projektu, který nemá v historii jejich spolupráce obdoby. Více toho bohužel prozradit nemůžeme, protože vše je teprve ve fázi vymýšlení a na jakékoliv konkrétní informace tak platí přísné embargo. "Jedná se o velký projekt, který se výjimečně netýká divadla a je do něho zapojeno více lidí, proto k tomu nemůžeme říct nic bližšího - porušili bychom vzájemnou dohodu.", doplnil Roman. Oba autoři doufají, že začátkem září snad už budou moci zveřejnit, na čem celé léto pracovali: "Tahle práce je našim splněným snem, a i když nás čeká ještě neuvěřitelně dlouhá a těžká cesta, než budeme moci říct, že se vše podařilo, už teď nám je jasné, že to za tu námahu určitě stojí.", uzavřela Míša. 

  Na lodičce uprostřed Štrbského plesa přicházely nápady samy.

     V sobotu 5. července se Roman s Míšou přesunuli o pár desítek kilometrů dále na východ do Spišské Nové Vsi, kde měli sraz se zbytkem ansámblu. Od 17:00 hodin je tam totiž, společně s trnavským Túlavým divadlem, čekalo představení Jeden za všechny. Hrálo se přímo na hlavním náměstí hned naproti městskému divadlu a představení bylo součástí festivalu Dni humoru na Spiši, jehož program probíhal ve dvou dnech a byl mimořádně bohatý na divadelní komediální tvorbu. Škoda jen, že východní část Slovenska je pro nás tak moc z ruky. Ono strávit na cestě tam a zpět téměř deset hodin a to všechno kvůli představení, které má 70 minut, tak to už musíte divadlo vážně milovat...  

 Vlevo: společná momentka těsně před začátkem. Vpravo: Retardovaný batman.


Komedii M. Doleželové a R. Vencla S hlavou v oblacích nazkoušel amatérský soubor z Brna a my jsme na premiéře nemohli chybět:

    Není už ničím mimořádným, že si komedie Michaely Doleželové a Romana Vencla, které vznikají přímo pro divadlo Do Houslí nebo na objednávku jiných souborů, vybírají k inscenování amatérská divadla z celé naší republiky. Naříklad komedii Když se zhasne  si do svého repertoáru vybralo už na patnáct různých amatérských i profesionálních souborů. To bombovou komedii S hlavou v oblacích se rozhodli nazkoušet prozatím pouze dva soubory, a sice divadlo Blik - Cvak z Jaroměře, které mělo premiéru téměř před rokem (13.5. 2014) a divadelní soubor AMADIS z Brna. 

              S hlavou v oblacích v podání souboru AMADIS. Vše bylo prefektní - od hereckých výkonů až po kostýmy.

       A právě na premiéru v podání brněnského souboru AMADIS jsme se jeli podívat. Ostatně oba autoři dostali dokonce oficiální pozvání a aby v tom nebyli sami, přibrali s sebou ještě Vendulu Fialovou, která je ve zmíněné komedii dohousláckou Melody Parkerovou. Hana Briešťanská, která v našem provedení hraje Rašu, měla bohužel představení v brněnském Národním divadle. Naše dohouslácká "delegace" si premiéru, která se uskutečníla 18.2. v brněnském divadle Polárka, mimořádně užila a ocenila ji nejen potleskem, ale i poděkováním při následném osobním setkání.

S napětím očekáváme začátek představení... 

           Je zvláštní, ale zároveň velmi příjemné dívat se na hru, kterou tak dobře znáte, protože jste ji sami hráli už více než dvacetkrát. Pokud je však text nastudován a proveden tak precizně, jako tomu bylo v případě AMADISu, je taková podívaná opravdu nevšedním a milým zážitkem, na který se jen tak nezapomíná. Děkujeme brněnskému souboru za pozvání a přejeme hodně repríz a ještě více spokojených a pobavených diváků. A všem našim fanouškům doporučujeme, aby si na představení určitě zašli, protože to stojí za to.

 Zleva: V. Fialová a Š. Nezhybová coby dvě Melody Parkerové. Vedle K. Hvráková a M. Doleželová jako dvě Stacey Davisové. Dále režisérka představení J. Štěpánová, Raša v podání D. Bradáčové a úplně vpravo R. Vencl a J. Širhal coby dva Williamové Trentonové. Trochu schizofrení setkání, co říkáte?


Zlínské divadlo se rozloučilo s komedií M. Doleželové a R. Vencla Hrabě Monte Carlo :

    V úterý 17. února proběhla v Městském divadle Zlín osmnáctá a zároveň poslední repríza romantické komedie Hrabě Monte Carlo, kterou pro zlínské divadlo napsali Michaela Doleželová a Roman Vencl. Derniéru hry si nenechali ujít na čtyři stovky diváků včetně samotných autorů a režiséra představení Jakuba Nvoty. Děkujeme všem účinkujícím, kteří se na inscenaci podíleli a samozřejmě i vám, kteří jste se na ní přišli podívat.

 Autoři neodolali možnosti stát se alespoň na pár minut  součástí komedie, kterou sami vymysleli, a tak vzniklo toto netradiční selfie pořízené přímo na zlínském jevišti. 


M. Doleželová a R. Vencl se byli podívat na svou komedii v podání Michaely Kuklové a Marcela Vašinky:

    Není to tak dávno, co jsme vás informovali o tom, že pražská divadelní agentura Nordproduction uvedla v české premiéře komedii Michaely Doleželové a Romana Vencla s názvem Ani za milion!. Tuhle detektivní komedii, která je jedinečnou hereckou příležitostí pro dva herce, má už přes rok na svém repertoáru bratislavské Štúdio Lasica+Satinský. Ve slovenské verzi doslova excelují Kamila Magálová a Marián Geišberg a neexistuje představení, které by, ať už v Bratislavě či jinde, nebylo beznadějně vyprodané. V Praze se režie ujala herečka Moravského divadla Olomouc Vlasta Hartlová, která má humor a styl obou autorů v malíčku, protože jí oba rádi a často využívají jako dvorní herečku pro své komedie a to nejenom v Moravském divadle. V jediných dvou rolích v české verzi komedie Ani za milion! mohou diváci vidět známé tváře - Michaelu Kuklovou a Marcela Vašinku. Oba autoři se byli podívat na představení v Kulturním domě v Bohumíně, kam pražská agentura zavítala 15. prosince. Jejich ústy vám můžeme tuto verzi vřele doporučit ke shlédnutí - určitě to stojí za to. Ostatně vyprodaný sál v Bohumíně dal najevo stejný názor, a to při závěrečném potlesku, který nebral konce.

Vlevo: Michaela Kuklová, Vlasta Hartlová, Roman Vencl, Michaela Doleželová a Marcel Vašinka. Vpravo: Plný sál Kulturního domu v Bohumíně se při představení báječně bavil. 


Premiéra Dokonalé svatby v režii M. Doleželové a R. Vencla skončila ve Zlíně dlouhými ovacemi ve stoje:

    Přes měsíc už vás informujeme o probíhajícím zkoušení anglické situační komedie Robina Hawdona Dokonalá svatba. Její režie se v Městském divadle Zlín ujali zakladatelé a pilíře našeho divadla Do Houslí, tedy Michaela Doleželová a Roman Vencl. Vše vyvrcholilo v sobotu 29. listopadu, kdy se, ve Velkém sále Městského divadla Zlín, konala premiéra této inscenace, která dopadla nad očekávání úspěšně, neřkuli dokonale. Představení bylo již několik dní dopředu vyprodané a v sále se tak sešlo neuvěřitelných 680 diváků. Míša s Romanem dokázali zlínskému publiku, že mají žánr divadelní komedie doslova v krvi a salvy smíchu, které provázely představení od začátku do konce, tomu dávaly za pravdu.  Vše vyvrcholilo závěrečnou děkovačkou, kdy si nejenom herci, ale i celý inscenační tým mohl vychutnat dlouhý potlesk ve stoje od téměř sedmi stovek diváků.

     A když už jsme u toho realizačního týmu, tak musíme zmínit překladatele Jana Šotkovského, jehož překlad si režiséři vybrali, autora skvělé hudby, jímž je Filip Tailor, úžasnou Hanu Knotkovou, která je autorkou dechberoucí scény i kostýmů, a v neposlední řadě také dramaturga inscenace, kterým je Miroslav Ondra. Kompletní hereckou sestavu můžete vidět na fotografii pod článkem. Nezbývá tedy, než popřát Dokonalé svatbě  alespoň třicítku vyprodaných repríz a vás, kteří jste nemohli být na premiéře pozvat na nejbližší představení. To je na plánu ve středu 3. prosince od 17:00 hodin, nebo v pátek 19. prosince od 19:00 hodin.

Upoutávka na komedii Dokonalá svatba  v Městském divadle Zlín.

 Kompletní herecká sestava Dokonalé svatby. Zleva: Marie Vančurová, Zdeněk Julina, Vendula Nováková, Marek Příkazký, Radovan Král, Tamara Kotrbová a Markéta Kalužíková.


Premiéra Dokonalé svatby  ve Zlíně se blíží. Vzniklo pro ni reklamní video, které láme rekordy:

    Michaela Doleželová a Roman Vencl čelí v těchto dnech velké výzvě - je to poprvé, co na profesionálním jevišti režírují hru od jiného autora, než jsou oni sami. A aby toho nebylo málo, tak je to na jednom z největších jevišť v naší republice. Premiéra komedie Robina Hawdona Dokonalá svatba  se kvapem blíží. Vše vypukne v sobotu 29. listopadu v 19:00 hodin v Městském divadle Zlín. Těšit se můžete nejen na vynikající výkony herců v čele s členem divadla Do Houslí Markem Příkazkým, ale také na nádhernou scénu a kostýmy, jejichž autorkou je Hana Knotková, nebo na chytlavou hudbu, kterou přímo pro toto představení složil a nahrál Filip Tailor. Očekávání jsou veliká, protože Dokonalá svatba  je suveréně nejúspěšnější a nejhranější světovou komedií současnosti, která se vždy drží na repertoáru divadel dlouhé měsíce i roky. 

    Pohled na jeviště Městského divadla ve Zlíně je skutečně působivý. Větší nemají ani v Národním divadle.

       Společně se zkoušením Dokonalé svatby  se rozjela i její propagace, která je v mnoha směrech průlomová a vyjímečná. Není totiž zvykem, aby městská divadla používala nástroje, jakými jsou například virální videa. Virální video je takové, které se stane populární prostřednictvím sdílení na internetu. Lidé si takové video posílají sami mezi sebou a to se tedy šíří jako "virus". Většinou se jedná o autentická videa se zajímavým obsahem, ale stále častěji se podobné typy videjí používají k marketingu, což je i případ videa vytvořeného pro zlínskou Dokonalou svatbu. Míšu s Romanem oslovil ředitel divadla s výzvou vymyslet video, které by vypadalo autenticky, zároveň by v sobě skrývalo reklamu na představení a stalo se facebookovým hitem. Že toto zadání oba režiséři splnili bezezbytku, o tom se můžete přesvědčit sami. Fingovaná žádost o ruku, která proběhla po představení My Fair Lady přímo na zlínském jevišti, a o které si přítomní diváci mysleli, že je opravdová, se stala senzací. Jen za týden si jí pustilo více jak 13.700 lidí a více jak 80 jí sdílelo na svých facebookových profilech. Vy se na video můžete podívat třeba na tom našem:

Odkaz na virální video natočené k propagaci Dokonalé svatby.  

 


Komedie Ani za milion!  se dočkala české premiéry v hlavních rolích s Michaelou Kuklovou a Marcelem Vašinkou:

       Detektivka, ve které vystupují pouze dvě postavy? Že je to nesmysl? Naopak! A v komedii Michaely Doleželové a Romana Vencla Ani za milion! je tento zdánlivě nedetektivní počet postav spouštěčem celé řady neuvěřitelně komických situací. Text vznikl pro bratislavské Štúdio L+s (Lasica-Satinský), kde měl premiéru na podzim loňského roku. V hlavních rolích tu doslova excelují Kamila Magálová a Marián Geišberg, takže tuhle detektivní komedii si i díky nim oblíbilo takřka celé Slovensko a každá další repríza, ať už v Bratislavě nebo jinde, je dlouho dopředu vyprodána. Vedení Štúdia se s oběma autory domluvilo, že v Česku se hra bude moci uvést až po roce od slovenské premiéry a tato lhůta nedávno vypršela.

O českou premiéru detektivní komedie Ani za milion! se nakonec postarala pražská agentura Nordproduction, která se jí rozhodla nastudovat v režii Vlasty Hartlové. Ta je členkou souboru činohry Moravského divadla Olomouc a humor M. Doleželové a R. Vencla je jí velmi blízký. Ostatně hraje hned v několika hrách tohoto autorsko-režijního tandemu. Můžeme jmenovat například tragikomedii Královny, komedii Hrabě Monte Carlo, kterou uvádí Městské divadlo Zlín, nebo komedii Moravského divadla Olomouc Najdeme se na Ztracené, kde ztvárňuje hlavní roli. Detektivní komedie Ani za milion! je obrovskou příležitostí pro dva herce, kterými jsou v českém provedení Michaela Kuklová a Marcel Vašinka. Předpremiéru už mají tyto dvě výrazné herecké osobnosti za sebou – uskutečnila se v sobotu 1. listopadu v Kadani. Diváci přijali hru s nadšením a závěrečný potlesk nebral konce. Další představení bude 15. prosince v Bohumíně a oficiální premiéra v Praze proběhne po Novém roce.

Marcel Vašinka a Michaela Kuklová v komedii Ani za milion!

 


Moravské divadlo Olomouc začalo sezónu premiérou komedie M. Doleželové a R. Vencla Najdeme se na Ztracené :

       V pátek 12. září měla v Moravském divadle Olomouc oficiální premiéru nová komedie Michaely Doleželové a Romana Vencla s názvem Najdeme se na Ztracené. Text si u autorsko-režijního dua objednalo přímo Moravské divadlo a při předpremiéře, která se uskutečnila poslední týden před letními prázdninami, se tvůrci i herci dočkali ovací ve stoje. Rovněž i oficiální zářijová premiéra se setkala s nadšenými ohlasy a Míša s Romanem tak poněkolikáté prokázali, že olomouckým divákům rozumí a umí se jim strefit do vkusu. V hlavní roli komedie ze současnosti, jejíž děj se odehrává přímo v Olomouci, zazářila Vlasta Hartlová. Výtvarnicí scény byla Lucie Labajová a o kostýmy, kterých se v představení objeví na šedesát, se postarala Hana Knotková.  

 Závěrečná děkovačka. Zleva: Lenka Kočišová, Roman Vencl, Vlasta Hartlová, Míša Doleželová a Vendula Fialová.

 


Česko-slovenský kabaret Humory cez čiaru  dostal divadelní podobu:

       Ve středu 23.7. jsme si poprvé zkusili jaké to je dát divadelní podobu původně rozhlasovým textům. V bratislavském kulturním centru Dunaj se od 20:00 konal komponovaný pořad Humory cez čiaru, který vznikl na základě stejnojmenné rozhlasové relace, kterou jsme několik minulých měsíců chystali pro Slovenský rozhlas. Vybrali jsme ty nejlepší scénky a ve spolupráci s trnavským Túlavým divadlem je předvedli divákům, kterých se na nás přišlo podívat na sedmdesát. Za divadlo Do Houslí vystoupili Michaela Doleželová, Vendula Fialová a Roman Vencl. Sloveské Túlavé divadlo zastupovala Lucia Hurajová, Jakub Nvota a Kamil Mikulčík, který zároveň celý program provázel svými písněmi.

   Zvuková zkouška na jevišti KC Dunaj. Zleva: K. Mikulčík, L. Hurajová, R. Vencl, M. Doleželová a J. Nvota.

 


Premiéra komedie Najdeme se na Ztracené  autorsko-režijního dua Doleželová, Vencl skončila ovacemi ve stoje:

       Zatím poslední autorská komedie Michaely Doleželové a Romana Vencla Najdeme se Ztracené, která vznikla na objednávku Moravského divadla Olomouc, měla premiéru ve středu 25. června v Moravském divadle. Ve hře se představil kompletní soubor činohry MDO a režie představení se ujali samotní autoři. Sluší se dodat, že to byla jejich první režijní zkušenost s takhle velkým jevištěm, s tak vysokým počtem herců, a také s kompletním inscenačním týmem. Poprvé během své divadelní kariéry si tak mohli dopřát luxus scénogafky, výtvarnice kostýmů a dokonce i dramaturgyně. Úžasnou scénu pro představení vymyslela a navrhla Lucie Labajová. Zajímavostí určitě je, že herci během představení vystřídají na osmdesátku kostýmů, které vybrala Hana Knotková. Dramaturgyní představení a zároveň jediným člověkem, který dopředu věděl o čem má celá hra být je Markéta Machačíková.

Nestává se vůbec často, aby hlediště Moravského divadla tleskalo činoherní inscenaci ve stoje. Tento rok se to podařilo pouze Sluhovi dvou pánů a nám.

     V hlavní roli paní Vilmy se představila Vlasta Hartlová, kterou olomoucké publikum dobře zná např. z tragikomedie Královny, za jejímž vznikem stojí rovněž tandem Doleželová, Vencl. Právě díky výkonu paní Hartlové se diváci na premiéře rozhodli vzdát holt svým hercům dlouho trvajícím potleskem ve stoje. Míša s Romanem tak nejlepším možným způsobem uzavřeli sezónu během níž se různé jejich komedie uvedly hned ve čtyřech profesionálních divadlech, což je v českém měřítku naprosto neuvěřitelný úspěch. O to víc, že napsání všech čtyř zmíněných komedií si divadla vyžádala sama a všechny tak vznikaly na přímou objednávku. To je něco, co se ještě žádnému českému autorovi nepovedlo! 

Autoři a režiséři v jedné (vlastně ve dvou) osobách při závěrečném děkování. Mezi nimi se pod tíhou květin prohýbá Vlasta Hartlová, představitelka hlavní role paní Vilmy.

 


Hororová komedie Náš dům, náš hrad  má za sebou úspěšnou světovou premiéru ve Slezském divadle v Opavě:

       V neděli 25. května 2014 pohltila Slezské divadlo v Opavě slavnostní, premiérová atmosféra. Soubor tamní činohry pod režijním vedením Milana Schejbala, který je šéfem divadla v Příbtami, nastudoval komediální novinku Michaely Doleželové a Romana Vencla s názvem Náš dům, náš hrad. Oba autoři se tentokráte postavili před výzvu napsat komedii s prvky hororu. Vznikl tak příběh o rodině Carpenterových odehrávající se na anglickém venkově v padesátých letech minulého století. Hra má podtitul: Hororová komedie, u které by se bála i Agatha Christie

Závěrečné děkování. Uprostřed stojí autoři komedie, Michaela Doleželová a Roman Vencl. 

        Při světové premiéře této hry se představila převážná část opavského činoherního souboru, přičemž hlavních rolí se zhostili Hana Vaňková, Tereza Starostková, Sabina Muchová, Kamila Srubková, Michal Stalmach a Kostas Zerdaloglu. Text vznikl na přímou objednávku uměleckého šéfa opavské činohry Romana Groszmanna a jeho světová premiéra naplnila očekávání. Diváci se po celou dobu představení velmi dobře bavili a nezbývá než doufat, že stejně tomu bude i při příštích reprízách, které jsou na plánu 17., 19., 25. a 27. června.   

   Komedii s prvky hororu psali M. Doleželová a R. Vencl poprvé. Foto: Petr Veselý 

 


M. Dleželová a R. Vencl reprezentovali českou komediální tvorbu na festivalu v bulharském Burgasu:

      Ve dnech 12. až 14. května 2014 se v bulharském Burgasu konal festival Svaté slovo, který každoročně pořádá Svaz bulharských umělců a spisovatelů. Setkání se pořádá pod záštitou města Burgasu, ruského velvyslanectví a mnoha dalších uměleckých organizací a jeho cílem je sledování rozvoje slovanské kultury. Každý z uvedených dní má pod patronací zahraniční host, který je pečlivě vybírán z mnoha uchazečů různých uměleckých odvětví. Organizátoři festivalu letos vybírali z více jak 160 osobností současné slovanské kultury a jejich volba padla na Michaelu Doleželovou a Romana Vencla, kteří jsou v současné době předními českými autory divadelních komedií. Oba se aktivně věnují také herectví, režii a pedagogické činnosti.

     Michaela Doleželová a Roman Vencl se studenty Umělecké konzervatoře v Burgasu.

      Coby čestní hosté festivalu Svaté slovo vedli přednášku na gymnáziu v Burgasu, jehož studenti se specializují na studium literatury a vykazují předpoklady pro vlastní literární činnost. Na tamní Umělecké konzervatoři, která je jedinou v celém Bulharsku, vedli workshop se studenty herectví zaměřený na rozvoj metaforického myšlení a vnímání partnera na jevišti. Setkali se i s významnými bulharskými umělci, jako je například básnířka Roza Bojkova, která přednáší na sofijské univerzitě a její básnické sbírky jsou překládány do mnoha světových jazyků. V rámci oficiálního programu festivalu položili květiny k památníkům Adama Mickiewicze a Alexandra Puškina a obdrželi čestné uznání za svou činnost v oblasti kultury.

Slavnostní pokládání květin k památníku významných bulharských umělců.

      Návštěva Michaely Doleželové a Romana Vencla se u bulharské odborné veřejnosti setkala s mimořádným úspěchem. O jejich pedagogické služby má zájem, jak Umělecká konzervatoř v Burgasu, tak i Vysoká škola divadelního umění v Sofii. Domluvili se i na překladu svých her do bulharštiny, přičemž dvě z nich by měly být v brzké době uvedeny v Sofii. Konkrétně komedie Když se zhasne, se dočká své bulharské premiéry již začátkem nové divadelní sezóny a to pod režijním vedením Nikolaje Gunderova, který patří k nejlepším bulharským divadelním režisérům a jeho práci znají diváci po celé Evropě i v Americe.

         Na jevišti Národního divadla v Sofii.


Čtvrtý díl česko-slovenského kabaretu Humory cez čiaru je tady:

       Čtvrtý díl česko-slovenského kabaretu s názvem Humory cez čiaru, který vzniká za spolupráce trnavského Túlavého divadla a našeho divadla Do Houslí je tu. V neděli 30. března jsme ho nahrávali ve studiu Slovenského rozhlasu. Tentokráte se k mikrofonům potavili: Eva Borovičková, Marek Příkazký a Roman Vencl. Těšit se můžete například na na setkání českých a slovenských večerníčkových hrdinů, na magickou Imeldu nebo na ukázku toho, jak by to vypadalo, kdyby se za špatné herecké výkony zatýkalo. 

Čtvrtý díl rozhlasového pořadu Humory cez čiaru.

     Jakub Nvota a Lucia Hurajová (vlevo) ve slovenském stejnkroji a Mara Příkazký s Romanem Venclem (vpravo) v českých dresech. Eva Borovičková tentohrát zůstala tak trochu plonk.

 


Přípravy nové komedie M. Doleželové a R. Vencla Najdeme se na Ztracené  vrcholí. Uvede jí Moravské divadlo Olomouc:

       Michaela Doleželová a Roman Vencl jsou v současné době zahlceni přípravami své nové komedie s názvem Najdeme se na Ztracené, kterou 25. června ve světové premiéře uvede Moravské divadlo Olomouc. Děj hry se bude odehrávat právě v hanácké metropoli, což bylo i zadáním, které oběma autorům dalo vedení Moravského divadla. V pondělí 31. března proběhla tak zvaná explikace, kdy se celý tvůrčí tým sešel se všemi divadelními složkami, které se na přípravě představení budou podílet, aby jim sdělil své představy ohledně scény a kostýmů. Režije se ujmou samotní autoři a očekávání olomouckého publika je veliké. Není divu, protože Doleželová s Venclem stojí za vznikem nejúspěšnějších titulů olomoucké činohry. Jejich komedie Když se zhasne má na kontě už skoro čtyřicet repríz, přičemž všechny byly beznadějně vyprodané, stejně jako Královny, které se uvádí v Divadle hudby.

 

Roman Vencl a Michaela Doleželová sdělují vedoucím pracovníkům Moravského divadla své představy ohledně nové komedie Najdeme se na Ztracené.

 


Třetí díl česko-slovenského kabaretu Humory cez čiaru je tu:

       Máme pro vás třetí díl kabaretu Jakuba Nvoty, Michaely Doleželové a Romana Vencla s názvem Humory cez čiaru, který produkuje stanice Slovenského rozhlasu. Jedná se o společný projekt trnavského Túlavého divadla a našeho divadla Do Houslí. Nechte si zvednout náladu příjemným česko-slovenským humorem z pera vám dobře známých autorů. Přjemný poslech a pěknou zábavu.

Třetí díl rozhlasového pořadu Humory cez čiaru. 

 


Kabaret Túlavého divadla a divadla Do Houslí, Humory cez čiaru, se stal pravidelným rozhlasovým pořadem:

       Česko-slovenský rozhlasový projekt s názvem Humory cez čiaru, který je společným počinem trnavského Túlavého divadla a našeho divadla Do Houslí, se stal pravidelným pořadem Slovenského rozhlasu. Po pilotním silvestrovském díle, který byl nahrán před živým publikem v bratislavském Divadle v podpalubí 24. listopadu 2013, se dramaturgie Slovenského rozhlasu rozhodla zařadit pořad do svého vysílání. Každý měsíc si tak bude moci poslechnout nový díl, pod jehož scénářem budou podepsáni Jakub Nvota, Roman Vencl a Michaela Doleželová. Slyšet v nich budete moci jak samotné autory, tak i herečky a herce Túlavého divadla a divadla Do Houslí. První díl nahrávaný ve studiu Slovenského rozhlasu a celkově druhý v pořadí už spatřil světlo světa. Poslechnout si ho můžete přes následující odkaz:

Druhý díl rozhlasového pořadu Humory cez čiaru. 

 


Členové Houslí nezahálí - získávají ceny a prosazují se i na poli dramaturgie:

       Členové divadla Do Houslí nechodí jen Do Houslí, naopak - jejich ostatní divadelní aktivity mnohdy přesahují rámec naší republiky. Michaela Doleželová teď například zastává post dramaturgyně v bratislavském Štúdiu Lasica+Satinský, kde bude mít v soboru 15. února premiéru komedie Spomínám na Paríž. Režisér inscenace Jakub Nvota je zároveň i autorem scénáře, který je inspirován písněmi Jara Filipa a Milana Lasici. Štúdio L+S tak opět, po mnoha letech, navazuje na linii autorské tvorby legendární dvojice Lasica - Satinský. Začala to komedie Ani za milion M. Doleželové a R. Vencla, která měla ve Štúdiu premiéru na podzim 2013 a pokračuje v tom právě Nvotova inscenace Spomínám na Paríž  v dramaturgii Michaely Doleželové. V představení účinkují např. Ondrej Koval´, Ivana Kuxová, Štefan Martinovič, Eva Sakálová nebo Zuzana Mauréry, kterou slovenští diváci znají třeba z nekonečného seriálu Panelák, kde ztvárňuje jednu z hlavních postav.

 

Milan Lasica na tiskové konferenci. V pozadí plakát k představení Jakuba Nvoty Spomínám na Paríž.

      Roman Vencl se na nedávném Grand Festivalu smíchu představil nejen v komedii divadla Do Houslí S hlavou v oblacích, ale také o tři dny později v rámci hlavního soutěžního programu. Moravské divadlo Olomouc, kde je v angažmá se totiž na festival probojovalo s komedií Carla Goldoniho Sluha dvou pánů, kterou v hanácké metropoli režíroval bulharský režisér Nikolaj Penev. Bylo to poprvé, co si Roman mohl zahrát na prknech Východočeského divadla ve svých rodných Pardubicích. Jeho sluha Trufaldino zaujal nejen odbornou veřejnost, ale především samotné diváky, kteří odměnili olomouckou činohru dlouhým závěrečným potleskem vestoje. Komedie Moravského divadla si nakonec ze závěrečného galavečera odnesla prestižní Cenu diváků a my jak Romanovi, tak i olomouckým kolegům moc gratulujeme!

Přebírání Ceny diváků na galavečeru v Pardubicích. Zleva: šéf olomoucké činohry Michael Tarant, dramaturgyně Markéta Machačíková a Roman Vencl.

 


Světová premiéra komedie M. Doleželové a R. Vencla, Hrabě Monte Carlo,  skončila v Městském divadle Zlín ovacemi ve stoje:

       Michaela Doleželová a Roman Vencl jsou dnes již osvědčenou autorskou dvojicí. Není proto divu, že si jejich autorské služby vyžádalo i Městské divadlo Zlín, pro které napsali komedii s názvem Hrabě Monte Carlo, která má podtitul: Dost riskantní komedie. Jak už sám název napovídá, děj příběhu se bude odehrávat v rušném a hazardem prosáklém Monte Carlu. Světová premiéra proběhla v sobotu 7. prosince a dopadla nad očekávání úspěšně. Celý večer měl slavnostní nádech už od samého počátku - všechny hlavní protagonisty včetně autorů přivezla před divadlo luxusní limuzína a do sálu vstupovali po červeném koberci. V sále se těsnalo na 550 diváků, kteří herce i realizační tým ocenili závěrečnými ovacemi ve stoje.  

Světová premiéra se vším všudy - autoři přijeli před divadlo limuzínou.

      Pro oba autory bylo napsání tohoto textu velkou výzvou. Jednak je to poprvé, co psali komedii pro tak početné obsazení (ve hře se objeví hned čtrnáct herců), a také museli počítat s tím, že jejich nápady budou muset být převedeny na jedno z nějvětších divadelních jevišť v České republice. Režie představení se ujal slovenský režisér Jakub Nvota, který s Doleželovu a Venclem nespolupracuje porpvé. Spoluautorka thry, Michaela Doleželová plnila při zkoušení úlohu dramaturgyně. Scénu a kostýmy vynikajícím způsobem vymyslela a realizovala Hana Knotková. Výrazným prvkem představení bude i hudba - při každé repríze jí bude přímo na jevišti živě mixovat DJ Marcco Košulič. Nemůže se tedy stát, aby nějaká dvě představení byla totožná. 

Diváci byli nadšení a dali to najevo při závěrečné děkovačce, kdy celé zlínské divadlo povstalo.      

      Speciálně pro toto představení byla do Zlína pozvána herečka olomoucké činohry, paní Vlasta Hartlová, která naprosto exceluje v tragikomedii Královny, kterou Doleželová a Vencl napsali a režírovali pro Moravské divadlo Olomouc. V hlavní roli se představí Hana Briešťanská, kterou znáte z naší nové bombové komedie S hlavou v oblacích. Dále se můžete těšit například na Luďka Randára, Janu Tomečkovou, Zdeňka Julinu, Romanu Julinovou, Radovona Krále, Petru Královou, Pavla Leicmana, Rosťu Marka, ale také třeba na Dohousláka Marka Příkazkého. Nejbližší reprízy jsou naplánovány na úterý 12., čtvrtek 19. a sobotu 28. prosince, vždy od 19. hodin.

 


Silvestrovský kabaret pro Slovenský rozhlas nahrávaný v Divadle v podpalubí sklidil nadšené ovace:

       Principál trnavského Túlavého divadla, režisér a dramatik Jakub Nvota přizval naše divadlo Do Houslí ke společnému česko-slovenskému projetku s názvem Humory cez čiaru. Na scénáři hodinového programu kabaretního tipu se podíleli kromě Jakuba Nvoty také Michaela Doleželová a Roman Vencl. Vše zaštítil Slovenský rozhlas, který výsledek živé nahrávky, jež vznikla v neděli 24. listopadu v bratislavském Divadle v podpalubí, odvysílá v rámci svého silvestrovského programu. Bratislavská loď byla zaplněna do posledního místečka a diváci se při nahrávání skvěle bavili. Ohlasy na toto společné dílko jsou natolik pozitivní, že se uvažuje o pravidelném pokračování toho rozhlasového pořadu. Za Túlavé divadlo hráli, zpívali a četli Jakub Nvota, Pišta Richtárech, Lucia Hurajová a Števo Martinovič. Za českou stranu se k mikrofonům postavili Michaela Doleželová, Roman Vencl, Hana Briešťanská a Eva Borovičková. Děkujeme slovenským kolegům za kouzelný večer, který si snad brzy zopakujeme. Bylo nám ctí...

Túlavé Housle připravili divákům Divadla v podpalubí a snad i rozhlasovým posluchačům pěkný večer.

 


Nová komedie M. Doleželové a R. Vencla Hrabě Monte Carlo  bude mít světovou premiéru v sobotu 7. prosince v Městském divadle ve Zlíně:

       Michaela Doleželová a Roman Vencl jsou dnes již osvědčenou autorskou dvojicí, jejichž komedie se uvádí po celé naší republice. Jejich hra Když se zhasne se stala nejuváděnější českou hrou sezóny 2011/12, komedie Ani za milion!  se dočkala světové premiéry v bratislavském Štúdiu Lasica+Satinský v hlavních rolích s Kamilou Magálovou a Mariánem Geišbergem, některé jejich texty jsou přeloženy do několika jazyků a chystá se jejich uvedení v zahraničí, a v Moravském divadle Olomouc se jejich komedie Královny a Když se zhasne staly diváckými hity, které jsou beznadějně vyprodané při každé repríze. Není proto divu, že si jejich autorské služby vyžádalo i Městské divadlo Zlín, pro které napsali komedii s názvem Hrabě Monte Carlo, která má podtitul: Dost riskantní komedie. Jak už sám název napovídá, děj příběhu se bude odehrávat v rušném a hazardem prosáklém Monte Carlu. A o čem to bude?

Petra Králová, Radovan Král a Hana Briešťanská, která za Housle létá jako letuška v komedii S hlavou v oblacích.       

      Léto začíná a město hazardu se probouzí k životu. Sjíždí se sem lidé z celého světa, aby zde pokoušeli štěstí a roztočili svoje peníze. Avšak i město neřesti má svou odvrácenou tvář - malé, zapadlé náměstíčko s nenápadnou kavárnou, jejíž majitelka zapříčiní, že na jinak nudném předměstí bude mnohem více ruchu a napětí než ve všech kasinech Monte Carla dohromady. Malé penziony bokem od slavné čtvrtě Monte Carlo skrývají neuvěřitelné lidské osudy. Majitelka kavárny, bulharský dělník, filmová hvězda, hazardní hráč, anglická lady – ty všechny spojí zpráva, že náměstí koupil tajemný milionář Hrabě Monte Carlo. Kolotoč událostí udělá z malého náměstí střet zájmů, kde se bude hrát o všechno. Humor se bude střídat s napětím a vyústí v nečekané pointě. 

Marek Příkazký, coby kmenový dohouslák, nemůže v nové komedii M. Doleželové a R. Vencla chybět.

     Pro oba autory bylo napsání tohoto textu velkou výzvou. Jednak je to poprvé, co psali komedii pro tak početné obsazení (ve hře se objeví hned čtrnáct herců), a také museli počítat s tím, že jejich nápady budou muset být převedeny na jedno z nějvětších divadelních jevišť v České republice. Režie představení se ujal slovenský režisér Jakub Nvota, který s Doleželovu a Venclem nespolupracuje porpvé. Spoluautorka thry, Michaela Doleželová plnila při zkoušení úlohu dramaturgyně. Scénu a kostýmy vynikajícím způsobem vymyslela a realizovala Hana Knotková. Výrazným prvkem představení bude i hudba - při každé repríze jí bude přímo na jevišti živě mixovat DJ Marcco Košulič. Nemůže se tedy stát, aby nějaká dvě představení byla totožná. 

Vlasta Hartlová, která je v Městském divadle Zlín vítaným hereckým hostem má spoustu obdivovatelů.

      Speciálně pro toto představení byla do Zlína pozvána herečka olomoucké činohry, paní Vlasta Hartlová, která naprosto exceluje v tragikomedii Královny, kterou Doleželová a Vencl napsali a režírovali pro Moravské divadlo Olomouc. V hlavní roli se představí Hana Briešťanská, kterou znáte z naší nové bombové komedie S hlavou v oblacích. Dále se můžete těšit například na Luďka Randára, Janu Tomečkovou, Zdeňka Julinu, Romanu Julinovou, Radovona Krále, Petru Královou, Pavla Leicmana, Rosťu Marka, ale také třeba na Dohousláka Marka Příkazkého. Světová premiéra komedie Hrabě Monte Carlo se v Městském divadle Zlín uskuteční v soboru 7. prosince 2013 od 19:00. Nejbližší reprízy jsou naplánovány na úterý 12., čtvrtek 19. a sobotu 28. prosince, vždy od 19. hodin.

Zleva: Radoslav Šopík, Rostislav Marek, Zdeněk Julina, Pavel Leicman a Hana Briešťanská.

 


Komedie M. Doleželové a R. Vencla Ani za milion!  má za sebou světovou premiéru v bratislavském Štúdiu Lasica-Satinský:

       Principálové divadla Do Houslí, herci, režiséři, a také úspěšní autoři, Michaela Doleželová a Roman Vencl, mají za sebou další velký milník - jejich hru uvedlo ve světové premiéře profesionální divadlo a to ne ledajaké. V pátek 20. září měla ve vyprodaném bratislavském Štúdiu L+S premiéru komedie Ani za milion!. Těžko byste na Slovensku hledali váženější a známější divadlo, než je již zmíněné Štúdio, které touto komedií vstoupilo do své třicáté sezóny. Režie představení se ujal Jakub Nvota a pomyslnou třešničkou na dortu je herecké obsazení - v jediných dvou rolích excelují slovenské super hvězdy Kamila Magálová a Marián Geišberg. 

Záverečná děkovačka. Zleva: Roman Vencl, Jakub Nvota, Michaela Doleželová, Kamila Magálová a Marián Geišberg.

      Světová premiéra komedie Ani za milion!  byla velkou společenskou událostí, o čemž svědčí i plejáda osobností, které na ní byli přítomny. Představení samozřejmě sledoval pan Milan Lasica, v publiku seděla např. paní Magda Vašáryová nebo primátor Bratislavy pan Milan Ftáčnik. Budeme-li vycházet z reakcí publika a prvních ohlasů, pak můžeme říci, že se představení setkalo s velkým úspěchem a jeho potenciál do budoucna je obrovský. Všechny další reprízy až do konce října jsou už nyní vyprodané. Chystá se také několik zájezdů - v nejbližší době třeba do Košic či Banské Bystrice. Je dokonce velmi pravděpodobné, že tuto komedii budou moci spatřit i čeští diváci a to nejspíše v Praze a v Brně. Jakmile bude domluvené první představení v Česku, určitě vám dáme hned vědět.

  Tvůrčí tým na jedné z generálních zkoušek.

 


Obsáhlý rozhovor s Michaelou Doleželovou a Romanem Venclem:

       V sobotu 31. září byla v Olomouckém deníku příloha věnovaná Moravskému divadlu Olomouc. Její součástí byl i obsáhlý rozhovor s Michaelou Doleželovou a Romanem Venclem, kteří v olomouckém divadle nastudovali svou autorskou komedii Když se zhasne, která je nejúspěšnějším představením tamní činohry za posledních několik sezón.

Olomoucký deník, 31.8. 2013

 


Nenechte si ujít naše nové video - takhle nás ještě neznáte:

       Pustili jsme do světa nové video, které více méně mapuje naši dohousláckou historii. Uvidíte v něm spoustu fotografií, které měly zůstat vaším očím navždy skryty a uslyšíte neoficiální hymnu našeho divadla. Pěknou zábavu:

Toto video by měl znát zpaměti každý zapřísáhlý dohouslák.

 


Pohádka M. Doleželové a R. Vencla se stala nejoblíbenější pohádkou Divadla Scéna v sezóně 2012/13:

       Autorsko-režisérské duo Michaela Doleželová a Roman Vencl, nemyslí ve své tvorbě pouze na dospělé diváky. Jejich pohádka Dobrodružství na ostrově Čičidžuma  měla ve zlínském Divadle Scéna premiéru 7. dubna 2013 a rychle si získala oblibu u dětského publika. Svědčí o tom i anketa o nejoblíbenější pohádku sezóny 2012/13, ve které Čičidžuma suverénně zvítězila a nechala za sebou takové pohádkové legendy, jako jsou Rákosníček nebo mořeplavec Sindibád.

 


Roman Vencl režíroval slavnostní zahájení sezóny v Moravském divadle Olomouc:

       Neděle 1. září se v Moravském divadle Olomouc nesla ve slavnostním duchu. Slavnostně se zde zahajovala nová divadelní sezóna a předávaly se ceny za nejlepší umělecké výkony v sezóně uplynulé. Scénář a režii tohoto vyjímečného večera dostal na starost Roman Vencl. A soudě dle ohlasů, neudělal divadlu Do Houslí žádnou ostudu - naopak. Za zmínku určitě stojí, že cenu za nejlepší ženský jevištní výkon v činohře si odnesla Vendula Fialová, a to za tragikomedii Královny, kterou napsali a režírovali M. Doleželová a R. Vencl. Vendulku můžete rovněž vidět v naší nové bombové komedii S hlavou v oblacích. 

olomouc.cz, 2.9. 2013

 


Komedie Ani za milion!  z pera M. Doleželové a R. Vencla v podání Štúdia Lasica-Satinský má za sebou úspěšnou předpremiéru:

       Michaela Doležlová a Roman Vencl si v sobotu 27. 7. splnili milou společenskou úlohu. Udělali si výlet do Trenčianských Teplic, kde se konala předpremiéra jejich komedie Ani za milion! . Tu napsali na objednávku pro bratislavské Štúdio L+S (Lasica-Satinský) a v jediných dvou hereckých úlohách v ní můžete vidět Kamilu Magálovou a Mariána Geišberga. Ani jednoho z protagonistů asi není třeba představovat. Kamila Magálová se na televizní obrazovce objevila už ve více jak osmdesáti rolích, je bývalou členkou činohry Slovenského národného divadla a českým divákům je dobře známá především z filmů Líbáš jako bůh a Líbáš jako ďábel, kde si zahrála hlavní ženskou roli. I Marián Geišberk je jedním z předních slovenských herců. Je členem činohry Slovenského národného divadla, má za sebou už přes padesát filmových či televizních rolí a právě v těchto dnech je v kinech nový film Alice Nelis Revival, kde hraje jednu z hlavních rolí.  

Kamila Magálová a Marián Geišberg předvádí v komedii M. Doleželové a R. Vencla herecký koncert.

      Ani za milion!  je první detektivní komedií dohousláckého autorského dua. "Není až tak složité napsat hru s detektivní zápletkou. Ale je nepředstavitelně složité napsat jí pouze pro dva herce.", říká Doleželová. "Dvouhodinové představení pro dva herce, které by mělo detektivní nádech a překvapovalo diváky až do samého konce, to pro nás byla zatím největší autorská výzva. Ale soudě podle prvních reakcí diváků jsme jí úspěšně pokořili." dodává Vencl. Předpremiéra proběhla v lázeňském komplexu Trenčianských Teplic a ve vyprodaném kongresovém a koncertním sále bylo na čtyřista diváků. Někteří z nich odměnili herecký koncert Magálové a Geišberga ovacemi vestoje. Světová premiéra se bude konat v pátek 20. září od 19:00 v bratislavském Štúdiu L+S. Další reprízy jsou naplánovány na 21. a 22. září, a dále na 2., 12. a 30. října ve stejný čas a na tomtéž místě.

Vyprodaný Kursalon v Trenčianských Teplicích čeká na začátek představení.

 


Prázdniny pro nás začaly odpočinkem, pokračovat ale budou prací:

        Pokud si myslíte, že herecko - autorsko - režisérské duo M. Doleželová a R. Vencl, spolu tráví dost času, pak se nemýlíte. Ale společná práce vyžaduje i odpočinek, kupodivu rovněž společný. První prázdninový týden se proto oba regenerovali na zapadlých plážích jednoho z jadranských ostrovů. "První den dovolené jsme ještě dodělávali scénář pro Městské divadlo Zlín, takže na opravdový odpočinek nám zbyly nějaké čtyři dny, ale i ty dost pomohly.", říká R. Vencl. Začátek prázdnin byl totiž uzávěrkou pro odevzdání scénáře k jejich nové komedii Hrabě Monte Carlo, o které se dočtete více hned v následujícím článku. "Vrátili jsme se v pátek, nechali si volý víkend a od nového týdne jedeme dál. Čeká nás další scénář, tektokrát pro nás. Za dva týdny musíme mít napsáno a za dalších deset dnů nazkoušeno.", naráží M. Doleželová na novou hru divadla Do Houslí s názvem S hlavou v oblacích, která bude mít světovou premiéru 10. srpna na TyjátrFestu v Kutné Hoře, ale o tom více až v dalším chystaném článku. "Po premiéře začneme připravovat další dva velké projekty - budeme psát původní komedie pro Slezské divadlo v Opavě a Moravské divadlo v Olomouci. Oba tituly budou mít světové premiéry na konci nové sezóny.", říká Vencl. "Vlastně tak z prázdnin přejdeme plynule a bez povšimnutí do dalších deseti měsíců stresu, uzávěrek a pernamentního napětí.", uzavřela Doleželová.

Své jediné čtyři dny volna si Michaela Doleželová a Roman Vencl užili na lodi brázdící Jaderské moře. 

 


Komedie M. Doleželové a R. Vencla, Hrabě Monte Carlo, bude mít světovou premiéru v Městském divadle Zlín:

        Vůdčí osobnosti divadla Do Houslí, Michaela Doleželová a Roman Vencl, nemají o pracovní nabídky nouzi. Během posledních třech sezón se dokázali vypracovat na pozici, bezpochyby, nejžádanějších komediálních autorů v naší zemi. Komedie si u nich nechávají napsat věhlasné divadelní domy u nás i na Slovensku a hrají v nich taková herecká jména, jakými jsou např. Kamila Magálová, Ady Hajdu nebo Marián Geišberg. Novou komedii si u nich pro nastávající sezónu objednalo také Městské divadlo Zlín a oba utoři už mají hotovo. Začátkem prázdnin odevzdali scénář s názvem Hrabě Monte Carlo. Světovou premiéru bude mít tato komedie ve velkém sále zlínského divadla 7. prosince 2013 od 19:00. Za režisérský pult usedne Jakub Nvota, o výpravu se postará Hana Knotková a z pozice dramaturga si vše pohlídá sama Michaela Doleželová. V hlavní roli se představí zlínská herečka Hana Briešťanská. Na podrobnější informace je ještě brzy, ale zvědavcům předkládáme článek ze zlínského divadelního zpravodaje Tady a teď :

Roman Vencl moderoval den rodiny na Brněnském výstavišti:

        V sobotu 25. května se v areálu Brněnského výstaviště uskutečnila akce Rodinných pasů u příležitosti mezinárodního dne rodiny. V rámci programu se uskutečnilo semifinále soutěže Čenda hledá supertalent, vystoupila zde například paní Naďa Urbánková, třetí česká superstar Zbyněk Drna, skuina Maxim Turbulenc, Katapult nebo maďarský revival slavné skupiny Kiss, Kiss forever band. Akce se zůčastnilo několik stovek lidí a celým dnem je provázel spoluzakladatel a představitel divadla Do Houslí, Roman Vencl.

Roman Vencl při rozhovoru s Naďou Urbánkovou.

 


Fotbalová komedie Malá domů autorů M. Doleželové a R. Vencla nadchla při své světové premiéře Bratislavu:

        Bratislavské Divadlo v podpalubí zažilo slavnostní událost. Ve čtvrtek 2. května se tu od 19:00 uskutečnila světová premiéra sportovní crazy komedie s názvem Malá domů. Jejími autory jsou zakladatelé divadla Do Houslí Michaela Doleželová a Roman Vencl. Majitelé divadla je oslovili s požadavkem na komedii, která by byla napsána výhradně pro jejich potřeby, a protože zadání bylo fotbalové, vznikla ztřeštěná komedie o tom, že i fotbal je tak trochu divadlo. Režie představení se bravůrním způsobem ujal Jakub Nvota a obsazení komedie sází na jistotu. Trenéra skvostně hraje Peter Batthyany, který je slovenským divákům dobře známý z televizní obrazovky. Stejně tak i Michaela Čobejová, nedávná členka činohry Slovenského národného divadla, která představuje rozhodčí Bunčákovou. V rolích fotbalistů můžete vidět divadelního a televizního herce Adyho Hajdu, dále Štefana Richtárechka a Števo Martinoviče v alternaci s Jakubem Ružičkou. Důležitý je v tomto představení i hlas Stano Staška, který namluvil roli fotbalového komentátora. 

Zleva doprava: Kompletní fotbalová pětka Malé domů, režisér Jakub Nvota a autoři R. Vencl a M. Doleželová.

    Premiéra, které přihlíželo několik vzácných hostů nejenom z Bratislavy, dopadla nad očekávání dobře. Podle reakcí i ohlasů přítomných diváků je jasné, že v Bratislavě se zrodil nový divadelní hit, na který nebude jednoduché sehnat lístky. Plánují se už i zájezdová představení, která by měla obsáhnout většinu Slovenské republiky. Pořadatelé mají v úmyslu představit svůj nový komediální klenot i v Čechách, tudíž nezbývá než se těšit. Také druhá premiéra Malé domů (14. května) je beznadějně vyprodaná, ale určitě byste si neměli nechat ujít nejbližší reprízy 21. a 29. května od 19:00 v Divadle v podpalubí. A co o představení říká režisér Jakub Nvota?    

      "V Čechách som stretol veľmi zaujímavých, talentovaných kolegov, dramatických autorov, Mišu Doleželovú a Romana Vencla. Bol som presvedčený, že oni by takúto hru vedeli spolu so mnou napísať. (...) Hra je postavená na strihovom princípe, zaľudnená postavami a postavičkami, ktoré sa rýchlo zjavujú a zase miznú. Traja herci zahrajú dve kompletné futbalové jedenástky, plus tréner,   a neodmysliteľná postava Mišky Čobejovej ako rozhodkyne. Všetko toto vo futbalovej rýchlosti, nevyspytateľnej podobe a šikovnosti jazyka protagonistov.", říká v rozhovoru pro deník 24hod.sk Jakub Nvota.

  Roman Vencl, Michaela Doleželová, Michaela Čobejová a Jakub Nvota na popremiérovém rautu.

 


V bratislavském Štúdiu L+S se začala zkoušet nová komedie Michaely Doleželové a Romana Vencla s Kamilou Magálovou v hlavní roli:

        V pondělí 15. dubna 2013 proběhla v bratislavském Štúdiu L+S (Lasica+Satinský) první čtená zkouška na detektivní komedii Ani za milion!, která vzešla z pera Michaely Doleželové a Romana Vencla. Je to další důkaz toho, že zakladatelé a vedoucí divadla Do Houslí mají napilno a jsou jedněmi z nejžádanějších komediálních autorů v naší zemi. Komedie Ani za milion!  byla napsána na objednávku právě pro Štúdio a jedná se o detektivku pouze pro dva herce. Obsazení je více než skvostné - v jediných dvou rolích se představí člen činohry Slovenského národného divadla Marián Geišberg, který v roce 2001 obdržel cenu Jozefa Kronera za nejpozoruhodnější výkon sezóny za roli Benedikta v inscenaci Na konci hry a je etablovaným televizním a filmovým hercem, který má za sebou už přes padesát filmových či televizních rolí. Dámskou část představení bude tvořit Kamila Magálová, kterou snad ani není třeba představovat. Na televizní obrazovce se objevila už ve více jak osmdesáti rolích a i ona je členkou činohry Slovenského národného divadla. Českým divákům je dobře známá především z filmů Líbáš jako bůh a Líbáš jako ďábel, kde si zahrála hlavní ženskou roli. Premiéra je stanovena na pátek 20. žáří 2013 a režie představení se chopil Jakub Nvota. V hlavní slovenské metropoli se tak zároveň zkouší hned dvě komedie Doleželové a Vencla - o Malé domů , která vzniká na opačném břehu Dunaje v Divadle v podpalubí jsme vám už říkali.

           Roman Vencl, Kamila Magálová, Michaela Doleželová a Marián Geišberk v ředitelně Štúdia L+S.

 


Komedie Vzpoura nevěst  má za sebou úspěšnou světovou premiéru:

        Autorkami nové české komedie Vzpoura nevěst jsou Michaela Doleželová a Janka Ryšánek Schmiedtová, která se zároveň ujala i režie celého představení. Světová premiéra komedie, která má podtitul: "Láska je láska, ale řízek je řízek!", se uskutečnila v sobotu 13. dubna 2013. Komedii si pro své herečky nechalo napsat Městské divadlo Zlín a diváci se mohou kochat výkony Jeanette Zapletalové, Jany Tomečkové, Romany Julinové, Petry Králové, Hany Briešťanské, Marie Vančurové, a také člena divadla Do Houslí, Marka Příkazkého. Vstupenky na další reprízy si můžete rezervovat na webu zlínského divadla, nebo zakoupit přímo na pokladně MDZ. Jako malý předkrm doporučujeme videoupoutávku, kterou najdete pod následujícím odkazem:

Videoupoutávka na novou komedii Městského divadla Zlín Vzpoura nevěst. 

A pro ty ještě zvědavější tu máme také video z jedné z generálních zkoušek, které určitě stojí za vidění. Zejména outfit Marka Příkazkého v jedné ze scén je více než rozkošný...

 Video z jedné z generálních zkoušek na Vzpouru nevěst.  

Petra Králová, dohouslák Marek Příkazký a Romana Julinová v komedii Vzpoura nevěst.

 


Nová pohádka M. Doleželové a R. Vencla měla premiéru ve Zlíně:

        Leckterý pozorný čtenář určitě začíná pochybovat o pravosti našich článků a říká si: "To nemůže být pravda, to se přece nedá všechno stihnout...". Opak je pravdou, Michaela Doleželová a Roman Vencl nejsou postavy žánru science-fiction, ale plodní a pracovití autoři, režiséři a herci. V Bratislavě se právě zkouší jejich nová fotbalová komedie Malá domů, 13. dubna od 19:00 se v Měatském divadle Zlín koná premiéra nové české komedie Vzpoura nevěst, jejíž spoluautorkou a dramaturgyní je Michaela Doleželová a v neděli 7. dubna od 15:30 se ve velkém sále Malé scény ve Zlíně odehrála premiéra pohádky Dobrodružství na ostrově Čičidžuma, kterou pro Divadlo Scéna napsali a zrežírovali právě Michaela Doleželová s Romanem Venclem. V hereckých úlohách můžete vidět Hanu Hradilovou, Júlii Kamhalovou nebo Nikolu Hauerlandovou a Petra Vaňka nebo Václava Hanzla.

Nikola Hauerlandová jako opička Marly a Hana Hradilová jako Natálka v nové pohádce M. Doleželové a R. Vencla.

     Malá Natálka se pomocí pohádkové knížky dostane na tajemný ostrov Čičidžuma, kde je ukryt legendární opičí poklad. Najít ho však nebude jednoduché. Natálka musí, za pomoci poněkud svérázné opičky Marly, překonat spoustu nástrah a vyluštit nejednu hádanku, aby ukradený poklad vrátila zpátky opičkám. Po pokladu navíc touží i podlý pirát Zlovous se svým papouškem Kadu. Oba jsou protřelými mořskými vlky, kteří se rozhodně nedají jen tak přelstít... Všichni jste srdečně zváni! datumy repríz a podrobnější informace nalezneze na stránkách Divadla Scéna Zlín - www.divadloscena.cz. Můžete se také podívat na videoupoutávku na představení, která vznikla při jedné z generálních zkoušek:

Videoupoutávka na novou pohádku Dobrodružství na ostrově Čičidžuma.

 

  Václav Hanzl jako ukrutánský a hrozitánký pirát Zlovous a jeho věrný papoušek Kadu.

 


Nová komedie Michaely Doleželové a Romana Vencla bude mít světovou premiéru v Bratislavě:

        Dávno už neplatí, že zakladatelé a vůdčí osobnosti divadla Do Houslí, Michaela Doleželová a Roman Vencl, píší hry pouze pro potřeby vlastního divadla. Naopak, stávají se z nich žádaní a vyhledávaní komediální autoři. Jednak se jejich texty, napsané původně pro potřeby divadla Do Houslí, hrají po celé republice a v poslední době dostávají i přímé nabídky z různých divadel, která touží po tom, aby na svém repertoáru také měla kus napsaný výhradně pro své herce. Takovým divadlem je například i bratislavské Divadlo v podpalubí, kde hrajeme pravidělně každý měsíc. Majitelé divadla oslovili Doleželovou a Vencla s požadavkem na komedii, která by byla napsána výhradně pro jejich potřeby. Zadání bylo fotbalové, a tak vznikla sportovní crazy komedie s názvem Malá domů. Jedná se o ztřeštěnou komedii o fotbalovém mužstvu Blavanu Bratislava, kterému hrozí sestup do nižší soutěže, pokud v posledním zápase sezóny neporazí vedoucí tým tabulky, Starpak Trnava. Jenže to se snadněji řekne, než udělá. Těžko můžete uspět, když váš kádr táhne přestárlý kapitán hrající poslední zápas kariéry a obranu řídí syn majitele klubu, který umí sotva kopnout do balónu a myslí si o sobě, že je David Beckham.

Vlevo: Stano Staško při svém hereckém výkonu, který diváci neuvidí, ale uslyší. Vpravo: slovenská hudební star, Kamil Mikulčík ve svém domácím nahrávacím studiu. 

       Světová premiéra této nové komedie proběhne 2. května 2013 od 19:00, kde jinde než právě v Divadle v podpalubí na Tyršově nábřeží. Režie představení se ujal Jakub Nvota a hudbu složil Kamil Mikulčík, který např. reprezentoval Slovensko na Eurovision Song Contest 2009 v Moskvě. Obsazení komedie je více než slibné. Trenéra bude hrát Peter Batthyany, který je slovenským divákům dobře známý z televizní obrazovky. Stejně tak i Michaela Čobejová, členka činohry Slovenského národného divadla, která si zahraje rozhodčí. V rolích fotbalistů se představí divadelní a televizní herec Ady Hajdu, dále Štefan Richtárech a Števo Martinovič v alternaci s Jakubem Ružičkou, a také hlas Stano Staška, který namluvil roli fotbalového komentátora. Na to, jak takové nahrávání vypadá se můžete podívat v krátkém videu z příprav inscenace:

Video z příprav inscenace Malá domů.

 


Olomoucké Královny  Doleželové a Vencla zažily další ovace vestoje:

        Je tomu něco málo přes dva měsíce, co měla premiéru tagikomedie Královny, autorů Michaely Doleželové a Romana Vencla. Představení, které si naše dohouslácká dvojice i sama režírovala, můžete vidět na prknech olomouckého Divadla hudby, kde ho uvádí Moravské divadlo Olomouc. Premiéru provázely nebývalé reakce a dlouhotrvající potlesk vestoje. Úspěšnost představení dokládá i fakt, že všechny tři následující reprízy byly do posledního místečka vyprodány, a to s mnohadenním předstihem. Zatím poslední repríza se konala 31. března v zámeckých prostorách v Náměšti na Hané. I tentokrát bylo vyprodáno a naše tři královny (Vlasta Hartlová, Ivana Plíhalová a Vendula Fialová) se opět dočkaly závěrečných ovací vestoje. Pokud patříte mezi fanoušky divadla Do Houslí, nebo prostě jen máte rádi dobré divadlo, určitě byste si tuto tragikomedii neměli nechat ujít. Vstupenky si můžete zakoupit na pokladnách Divadla hudby a Moravského divadla, nebo rezervovat přes stránky kteréhokoliv z nich.

Vlevo: Závěrečný potlesk na zámku v Náměšti. Vpravo: Vlasta Hartlová, Ivana Plíhalová a Vendula Fialová. 

 


Pohádka Kluk z plakátu  měla premiéru v Brně, autorem scénáře je Roman Vencl:

        Před dvěma lety měla v olomouckém divadle Tramtárie premiéru pohádka Kluk z plakátu, kterou napsal a režíroval Roman Vencl za dramaturgické podpory Michaely Doleželové. Pohádka se v Tramtárii hraje dodnes a text se zalíbil i brněnským divadelníkům se studia Dialog, kteří ho poprvé uvedli 2. března 2013 Café Práh v Galerii Vaňkovka. Nejbližší reprízy jsou na programu 13. dubna od 15:00 tamtéž a 21. dubna od 15:00 na Šelepce. Režie představení se ujal Martin Hanák a v pohádce účinkují Pavel Urbanovský/Jarda Poliak, Michaela Tomancová, Markéta Sokolová/Zdeňka Štreitová a Karel Čech/Štěpán Morávek.

     

 


Ve Zlíně se zkouší komedie Vzpoura nevěst, jejíž spoluautorkou a dramaturgyní je Michaela Doleželová:

        Principálové divadla Do Houslí, Michaela Doleželová a Roman Vencl pomalu, ale jistě dobívají jako autorský tandem Českou i Slovenskou republiku. Ovšem neztratí se ani jako jednotlivci. Zářným příkladem budiž komedie Vzpoura nevěst, která bude mít premiéru v sobotu 13. dubna 2013 od 19:00 ve Studiu Z Městského divadla ve Zlíně. Její spoluautorkou je právě Michaela Doleželová, která na sebe vzala zároveň i roli dramaturgyně představení. Režie se ujala Janka Ryšánek Schmiedtová. Více poví následující článek:

Zdroj: novinky.cz, 18.3. 2013

 


Komedie R. Vencla Dovolená po česku  měla premiéru v Kroměříži:

      Hra Michaely Doleželové a Romana Vencla Když se zhasne se stala doslova hitem české amatérské divadelní scény posledních dvou sezón. Rovněž tragikomedie Královny, již zmíněných autorů, se dočkala několika uvedení - naposledy na profesionální scéně Moravského divadla Olomouc. Roman Vencl má ale na svém kontě i jednu komedii, pod kterou je jako autor podepsán sám. Tou komedií je Dovolená po česku, která pojednává o společné plavbě dvou českých párů kolem řeckého pobřeží. Idilka prázdninové dovolené se ale záhy poněkud zvrtne a promění se v nefalšované peklo, ze kterého není úniku. Světová premiéra hry proběhla 5. června 2011 v Brně, v produkci Studia DrUpin, pro které byla i napsána. Ve středu 6. února 2013 se dočkala druhého uvedení a to v nastudování Divadelního spolku Kroměříž. Premiéra se uskutečnila v klubu Starý pivovar v Kroměříži

 


První recenze na Královny  a video z premiéry jsou na světě:

      Premiéra tragikomedie Královny, kterou pro Moravské divadlo napsali a zrežírovali Michaela Doleželová a Roman Vencl, byla doslova magickým večerem, který nelze popsat slovy. Ostatně o úspěchu představení jsme se tu už zmiňovali. Dalším důkazem budiž první recenze, pocházející z internetového zpravodajského kanálu olomouc.cz. Světlo světa již spatřila také oficiální upoutávka na představení, pořízená při premiéře 31.1. 2013 a vy si ji můžete pustit přes následující odkaz:

Videoukázka z Královen, pořízená při premiéře 31.1. 2013.   

Zdroj: olomouc.cz, 4.2. 2013

 


M. Doleželová a R. Vencl si podmanili Olomouc - jejich Královnám  se tleskalo vestoje:

      Michaela Doleželová s Romanem Venclem za sebou mají další veleúspěšný autorsko-režijní počin. Ve čtvrtek 31. ledna 2013 měla v Divadle hudby Olomouc premiéru jejich tragikomedie Královny. Komorní inscenace vytvořená pro Moravské divadlo Olomouc překonala veškerá očekávání. Ostatně, přečtěte si následující článek a určitě si nenechte ujít ani video z premiérové děkovačky, které vám možná vyrazí dech. Jen připomeneme, že reprízy Královen jsou na plánu ve středu 6. a v pátek 22. února od 19:30 v Divadle hudby Olomouc. Lístky si můžete zakoupit na pokladně Moravského divadla či Divadla hudby, nebo přes internetové stránky obou zmíněných divadel.

Video ze závěrečné děkovačky inscenace Královny

Upoutávka na představení Královny  Moravského divadla Olomouc.

 

Zdroj: moravskedivadlo.cz, 1.2. 2013

 


Olomoucká regionální televize o Královnách  Doleželové a Vencla:     

Premiéra Královen už je minulostí, ale různé články a pozvánky na ně se vynořují den co den. Nezatěžujeme vás tu vším, co otisknout noviny, nebo co se objeví na internetu, ale tentokrát to stojí za to. Podívejte se na reportáž olomoucké regionální televize, kde uvidíte nejen kousky z představení, ale také naše dva principály Michaelu Doleželovou a Romana Vencla v akci. Video si můžete pustit přes odkaz pod článkem. 

Reportáž olomoucké regionální televize z Královen. (začíná v čase 8:15)

 

Olomoucké Královny. Zleva: Ivana Plíhalová, Vlasta Hartlová a Vendula Fialová.

 


Olomoucká premiéra Královen je beznadějně vyprodána:

      Další z článků věnující se chystané premiéře Moravského divadla Olomouc - tragikomedii Královny z pera a pod režijní taktovkou Michaely Doleželové a Romana Vencla. Jen připomínáme reprízy, které jsou na programu 6. a 22. února od 19:30 v Divadle Hudby Olomouc. 

Přikládáme také odkaz na reportáž, kterou z generální zkoušky natočil Jan Procházka:

Reportáž z generální zkoušky Královen

 

Zdroj: olomouc.cz, 30.1. 2013

 


Další článek věnovaný olomoucké premiéře Královen :

      Jak jsme se tu již mnohokrát zmínili, ve čtvrtek 31. ledna 2013 uvedlo Moravské divadlo Olomouc premiéru hry Královny. Autory této tragikomedie jsou Michaela Doleželová a Roman Vencl, kteří se také sami ujali režie inscenace. Premiéra byla beznadějně vyprodaná. Reprízy jsou na programu 6. a 22. února od 19:30 v Divadle Hudby Olomouc.

Videoupoutávka na premiéru hry Královny.

 

Zdroj: moravskedivadlo.cz, 29.1. 2013

 


Tragikomedie Královny  Michaely Doleželové a Romana Vencla měla premiéru v Moravském divadle Olomouc:

      Ve čtvrtek 31. ledna 2013 uvedlo Moravské divadlo Olomouc premiéru hry Královny. Autory této tragikomedie jsou Michaela Doleželová a Roman Vencl, kteří se také sami ujali režie inscenace. Představení se bude odehrálo v Divadle hudby Olomouc. Více se o nové premiéře Moravského divadla dočtete v následujícím článku.

Zdroj: moravskedivadlo.cz, 25.1. 2013

 


V Moravském divadle se zkouší další hra M. Doleželové a R. Vencla:

      V loňské sezóně se vedení Moravského divadla v Olomouci rozhodlo uvést na repertoár hru Michaely Doleželové a Romana Vencla Když se zhasne. Její úspěšnost začíná lámat olomoucké rekordy - představení se pro velký zájem publika přesunulo z malé scény na velké jeviště a v příští sezóně bude zařazeno do systému předplatného. Všechny reprízy jsou beznadějně vyprodané několik týdnů dopředu a o inscenaci je enormní zájem i co se zájezdů a soukromých akcí týče. Možná i to jsou důvody, proč Moravské divadlo s další nabídkou příliš neotálelo... 

Michaela Doleželová a Roman Vencl nejsou režisérskými nováčky - Královny jsou jejich desátou společnou režií.

      V pondělí 3. prosince se v salónku restaurace Arigone uskutečnila první čtená zkouška na novou hru z pera Michaely Doleželové a Romana Vencla s názvem Královny. Jde o text, který oba autoři napsali už před šesti lety a nikdy ho sami neinscenovali. Hra se objevila v několika nastudováních od různých amatérských souborů, ale ve čtvrtek 31. ledna 2013 bude mít poprvé premiéru na profesionálních prknech. Režií byli pověřeni sami autoři, kteří se rozhodli text přepracovat a "ušít" ho na míru třem olomouckým herečkám - Ivaně Plíhalové, Vlastě Hartlové a Vendule Fialové. Z původního scénáře toho mnoho nezbylo: "Přečetli jsme si, co jsme před šesti lety vytvořili a nebyli jsme s tím úplně spokojeni. Rozhodli jsme se hru přepracovat a skončilo to tím, že jsme ji v podstatě napsali znovu.", říká Roman Vencl. "Z původního textu se zachovalo asi 20% dialogů. Zbytek, včetně samotné zápletky, jsme udělali znovu. Olomouc tak bude svědkem v podstatě světové premiéry.", uzavřela Michaela Doleželová. Pro oba principály divadla Do Houslí je to veliká událost, a tak vás o průběhu zkoušení budeme určitě informovat.

   

      První čtená. Zleva: Ivana Plíhalová, Vendula Fialová, Michaela Doleželová, Roman Vencl a Vlasta Hartlová.

   


Rozhovor s R. Venclem a M. Doleželovou pro Český rozhlas Olomouc:

      V pátek 19. října byli hosty ve studiu Českého rozhlasu Olomouc vedoucí osobnosti našeho divadla Do Houslí - Michaela Doleželová a Roman Vencl. V živém vysílání (nejenom) pánského magazínu Život v kalhotách, si s nimi povídal člen činohry Moravského divadla Olomouc, pan Jaroslav Krejčí. Pokud jste tento pořad propásli, ale zajímalo by vás jak se Míša s Romanem poprali s živým vysíláním, pak stačí kliknout na následující odkaz a můžete si vše poslechnout na youtube:

rozhovor s R. Venclem a M. Doleželovou pro Český rozhlas Olomouc 

 


Premiéra komedie We are the talents!  v podání VOŠ Zlín:

      V pátek 2. listopadu 2012 v 19 hodin měla v klubu Městského divadla Zlín premiéru hudební komedie Heleny Eliášové We are the talents!, kterou se třetím ročníkem Vyšší odborné soukromé umělecké školy ve Zlíně nastudovala Michaela Doleželová a Pavel Khek. Studenti za sebou  mají mimořádně úspěšnou premiéru francouzské komedie Uděláte mně to znova? , jejíž reprízy jsou vždy beznadějně vyprodané. Ani v pátek však svěřenci pedagogického dua Doleželová + Vencl nešlápali vedle a potěšili všechny příchozí skvělými hereckými, ale i pěveckými výkony. Pokud jste tuhle slávu propásli, nemusíte zoufat - stačí si udělat volno v úterý 6. listopadu nebo ve středu 21. listopadu, vždy od 19:00 v Dílně 9472 v Městském divadle Zlín. Jste srdečně zváni!

     

Kompletní inscenační tým komedie We are the talents!.

 


Uděláte mně to znova?  v podání zlínské VOŠky láme rekordy:

      Francouzská konverzační komedie Laurenta Ruquiera Uděláte mně to znova? v nastudování studentů třetího ročníku VOŠ Zlín si vede nad očekávání dobře. Vedoucími hereckými pedagogy tohoto ročníku jsou zakladatelé a vůdčí osobnosti divadla Do Houslí - Michaela Doleželová a Roman Vencl. Ti se také ujali režie zmíněného absolventského představení. Komedie se reprízuje v prostorách Divadélka v klubu náležícího k Městskému divadlu Zlín a setkává se s nebývalým zájmem. Premiéra byla vyprodána, prvním dvěma reprízám přihlížel ze tříčtvrtin zaplněný sál a na třetí a, pro zatím poslední, čtvrtou reprízu se přišlo podívat rekordních 130 diváků (kapacita klubu je přitom 80 míst). Poprvé v historii zlínské umělecké školy se tak stalo, že pozdě příchozí diváci museli být posíláni domů. Právě ze třetí reprízy je i reportáž, kterou natočili studenti fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Další repríza je naplánována na 14. listopad od 19:00.      

Odkaz na reportáž UTB o představení Uděláte mně to znova? 

 

Nikola Hauerlandová a Petr Vaněk ve vášnivém objetí coby madam Frantini a doktor Jouvance.

 


Rozhovor s M. Doleželovou a R. Venclem pro Český rozhlas Pardubice:

     Po první repríze komedie Game over v pardubickém divadle Exil nás redaktorka Českého rozhlasu Pardubice, Naďa Kubínková, požádala o rozhovor nejen o právě skončeném představení. A protože Roman s Míšou mají co říci, vznikl materiál, který jednou bude součástí učebnic a odborných publikací zabývajících se divadelní tvorbou. Vemte si k ruce slovníky cizích slov a nechte se pohltit poutavým vyprávěním našich dvou principálů. Přejeme vám příjemný poslech...

Rozhovor s M. Doleželovou a R. Venclem k poslechnutí zde.

     Marek Příkazký a Michaela Vrbová v (ne)romantické komedii Game over.

 


Uděláte mně to znova? v režii Doleželové a Vencla na VOŠ Zlín u diváků uspělo:

     17.září 2012 od 19:00 měla v klubu Městského divadla Zlín premiéru francouzská konverzační komedie Uděláte mně to znova?. Nastudoval ji třetí ročník Vyšší odborné soukromé umělecké školy ve Zlíně. Vedoucími pedagogy tohoto ročníku jsou Michaela Doleželová a Roman Vencl, kteří premiérou tohoto absolvenstkého představeni završili své pedagogické působení na zdejší škole.

Aneta Bačíková a Petr Vaněk v interiéru plastické chirurgie Jouvance.

     Komedii zlínští diváci přijali s překvapivým úspěchem. Premiéra byla beznadějně vyprodaná a i následující první repríza se těšila veliké návštevnosti - rozhodně mnohem větší, než bývá u těchto studentských představení zvykem. Další reprízy jsou na programu 2. a 9. října, vždy od 19:00 v divadélku v klubu Městského divadla Zlín. Důkazem o úspěšnosti premiéry budiž článek, který spontánně napsala jedna ze studentek vysoké školy ve Zlíně.

 


Michaela Doleželová obdržela cenu Aplaus 2012 :

     Michaela Doleželová je spoluzakladatelkou divadla Do Houslí, autorkou několika divadelních komedií, režisérkou, pedagožkou a především herečkou a to ne ledajakou. V sobotu 8. září si na jevišti Městského divadla Zlín přebrala cenu Aplaus 2012, což je divácká anketa, kterou na konci každé sezóny vyhlašuje zlínské divadlo. Diváci svámi hlasy vždy určí nejlepší herečku, herce a inscenaci uplynulé sezóny, přičemž nominaci určuje odborná porota. V loňské sezóně diváky svými výkony nejvíce nadchla právě Michaela Doleželová a dostalo se jí tak alespoň symbolického poděkování za její působení na prknech zlínského divadla. Gratulujeme!!!

Michaela Doleželová si cenu přebrala z rukou Petra Zelenky.

 


Francouzská konverzačka v režii Michaely Doleželové si z festivalu odnesla cenu diváků:

     Sobota 14. dubna byla pro městečko Napajedla velkým dnem. Začal tam totiž 55. ročník divadelního festivalu ochotnických souborů. Domácí soubor Zdeňka Štěpánka zahájil celou tuto slávu premiérou francouzské konverzační komedie Uděláte mně to znova?, kterou s místními divadelními nadšenci nastudovala Michaela Doleželová. Jedná se o hru francouzského novináře, komika, impresária, textaře a scénáristy, kterým je Laurent Ruquier. Komedie, odehrávající se na soukromé klinice plastické chirurgie, měla světovou premiéru v roce 2005 v Paříži. U nás se stala velmi oblíbenou právě mezi amatérskými soubory. Hra se zabývá současným ožehavým tématem plastických operací a nekonečného zdokonalování se a je výbornou hereckou příležitostí pro jednoho muže a pět žen různých věkových kategorií. 

Zleva: Mikuláš Švehla, Martina Suchánková, Miroslava Havalová a Hana Sokolová.

      Michaela Doleželová slavila na loňském festivalu triumf se svým Strašidlem Cantervillským, se kterým tamní soubor získal prestižní cenu diváků. Stalo se tak po dlouhých třiadvaceti letech. Pod scénář "Strašidla" se podepsal Roman Vencl, který stojí i za úpravou textu Uděláte mně to znova?. Vyhlašování výsledků a předávání cen bylo na prograu v pátek 20. dubna. Napajedelský soubor zopakoval svůj loňský úspěch a se suverénním náskokem získal cenu diváků, která je nejprestižnějším oceněním festivalu. 

Slavnostní premiérová děkovačka všech aktérů včetně slečny režisérky, která má poněkud upjatý výraz.

 


Divadlo Do Houslí se v Táboře učilo šermířskému umění:

       9. až 11. června 2012 jsme se v Táboře, baště husitství, učili umění stage faitingu čili scénického boje. Třídenní work-shop v prostorách Housova mlýna byl domluven pro druhý ročník herectví ze zlínské vyšší odborné školy umění, kde Michaela Doleželová a Roman Vencl působí coby vedoucí pedagogové. Přibrali jsme s sebou i Marka Příkazkého, a tak byl "dohouslácký" tým kompletní. Společně se studenty jsme se učili základům šermu, práce s lukem, oštěpem, vrhem sekyrou, štřelbě z palných zbraní nebo práci s dřevcovými zbraněmi. Na oplátku jsme tamním profesionálním šermířům a kaskadérům poodkryli tajemnství základů herectví.

         V obrovské zbrojnici na Housově mlýně jsme strávili dlouhé hodiny a rozhodně jsme se nenudili.  

     Hlavním lektorem celého kurzu byl odborník a profesionál na slovo vzatý, pan Petr Nůsek, který je bojovým choreografem, učitelem a odborným poradcem pro šerm i ostatní druhy boje. Jeho agentura ARGO pracuje pro film, divadlo a pořádá i různé open-airové akce. Petr Nůsek pracoval na filmech jako jsou např.: Mlhy Avalonu, Tristan a Isolda, Letopisy Narnie 2, Hellboy, Bathory nebo Rytíři ze Šanghaje. Jako choreograf bojových scén se podílel na tvorbě muzikálů Robin Hood, Hamlet, Johanka z Arku, Tajemství, Tři mušketýři nebo Kleopatra. Byli jsme tedy v těch nejlepších rukou, které jsou k dostání nejenom u nás, ale v celé střední Evropě. Do Tábora se vrátíme v červenci, kdy budeme vést víkendový work-shop zaměřený čistě na herecké techniky a výrazové prostředky.

  Michaela Doleželová s jedním z nejlepších evropských bojových choreografů Petrem Nůskem.

 


Olomoucké Když se zhasne provází nadšené ohlasy:

       Na Když se zhasne v Moravském divadle Olomouc se do konce této sezóny už nedostanete, protože všechny tři následující reprízy jsou vyprodány, a to včetně té červnové. Inscenace vzbudila u olomouckého publika až nečekaný zájem a teď se dočkala ocenění i od kritiky. Recenze, která vyšla 4. dubna na serveru olomouc.cz se dá bez nadsázky nazvat chvalozpěvem:

 


Televizní reportáž o olomouckém Když se zhasne :

       Na repertoár Moravského divadla Olomouc přibyla v březnu komedie Když se zhasne, kterou v hanácké metropoli nastudovali a režírovali samotní autoři textu, Michaela Doleželová a Roman Vencl. Inscenace se těší nejenom nebývalému zájmu publika, ale také místních médií. Ve své reportáži se jí věnovala i regionální televize a vy se na ní můžete podívat přes tento odkaz:

Reportáž o představení Když se zhasne 

 

Tereza Richtrová a Klára Klepáčková jako Nina a Imelda v olomoucké verzi Když se zhasne.

 


Premiéra Když se zhasne v Moravském divadle splnila očekávání:

       Totálně vyprodané studio Českého rozhlasu Olomouc, které slouží Moravskému divadlu jako ekvivalent malé, komorní scény, sledovalo v pondělí 5. března premiéru hry M. Doleželové a R. Vencla Když se zhasne. Režie se ujali samotní autoři textu a do hlavních rolí si obsadili Kláru Klepáčkovou, Terezu Richtrovou, Ivana Dejmala a Jiřího Suchého z Tábora. Je těžké a nejspíše i nesmyslné hodnotit své vlastní představení, tudíž tu nebudeme vynášet žádné soudy - od toho je divadelní kritika a především a hlavně samotní diváci. My můžeme pouze reflektovat ohlasy přítomných diváků, které byly veskrze pozitivní, a tak se snad dá říci, že premiéra splnila očekávání a to nejen ta naše, ale především publika. Za zmínku určitě stojí, že všechny reprízy do konce této sezóny jsou beznadějně VYPRODÁNY!   

Zleva: Banner na Když se zhasne v MDO, Ivan Dejmal a Jiří Suchý z Tábora, Tereza Richtrová a Klára Klepáčková.

 

Pokud Vám zvědavost nedá spát, není nic snažšího než se podívat na videoukázku z olomoucké inscenace:

Videoupoutávka na Když se zhasne v Moravském divadle Olomouc 

 

Pondělní premiéra Když se zhasne přitáhla i pozornost médií. Zde jsou odkazy na některé ze zatím vyšlých článků: 

Článek o premiéře Když se zhasne na olomouc.cz

Článek o premiéře Když se zhasne na divábáze.cz

 

Ivan Dejmal jako Artur, Klára Klepáčková jako Imelda, Tereza Richtrová jako Nina a Jiří Suchý z Tábora jako Trevor.

 


Hru Když se zhasne nastudovalo brněnské Divadélko Na stromě:

       Další zářez do naší pomyslné pažby úspěchů jsme si přidali 13. května, kdy brněnské Divadélko Na stromě odpremiérovalo hru Když se zhasne ve svém vlastním provedení. Představení je uváděno v prostoru Café Práh v brněnské Vaňkovce a první repríza je na programu v pondělí 28. května od 19:00 tamtéž. Pokud budete mít chuť, určitě se přijďte podívat, pravděpodobně se tam potkáme. Jen pro pořádek dodáváme, že se jedná již o páté uvedení naší hry (své vlastní nepočítáme) a to všechno během jedné jediné divadelní sezóny! Škoda, že se divadlo nehraje i o prázdninách, protože takový výlet na šest různých představení Když se zhasne by byl určitě zajímavou dovolenou...

   Zleva: Jan Říha coby Artur, Michal Reif jako Trevor, Petra Punčochářová alias Nina a Eva Pavlíčková as Imelda.

 


Hra Když se zhasne se dočkala uvedení v Českých Budějovicích:

       25. dubna 2012 měla v Českých Budějovicích premiéru hra Michaely Doleželové a Romana Vencla Když se zhasne. V divadle U Kapličky jí nastudoval a uvedl divadelní spolek J.K. Tyla. České Budějovice jsou pro nás moraváky přeci jen trochu z ruky, a tak jsme na premiéře bohužel neměli žádného svého zvěda. Tím pádem netušíme jak byla naše hra přijata, ale pokud by se nám podařilo zjistit jakékoliv informace, které by stálo za to publikovat, určitě tak učiníme. Režisérem budějovické verze je Jan Štěch.

     Zleva: Milada Štěchová (Imelda), Luděk Šindelář (Trevor), Michal Kopecký (Artur) a Jana Štěchová (Nina).

 


Studenti brněnské konzervatoře nastudovali Když se zhasne:

       V úterý 20. března zažila brněnská konzervatoř premiéru absolventského představení čtvrtého ročníku herectví. Maturanti nazkoušeli pod vedením režíséra Romana Groszmanna náš text Když se zhasne. Něco takového jsme si nemohli nechat ujít, a tak jsme se do Brna vypravili v kompletní "do houslácké" sestavě, abychom se podívali na snažení mladších a teprve začínajících kolegů. Je pravda, že text jako takový se v průběhu jejich zkoušení změnil k nepoznání, takže jsme si sami nebyli jistí, co nás čeká v každé příští minutě. Nicméně jsme rádi, že jsme tomu moli být přítomni a děkujeme tímto všem zúčastněným za zážitek.

Jediný Marek Příkazký má z nás přímou zkušenost s brněnskou konzervatoří, kde čtyři roky studoval.  

 


Představení Když se zhasne bude na začátku dubna k vidění hned v pěti různých provedeních:

      "Neuvěřitelné!" - nic jiného se k tomu snad ani nedá dodat. Je tomu sotva půl roku, co spatřila světlo světa hra Když se zhasne a začátkem dubna 2012 bude k vidění hned na pěti různých jevištích po celé republice! Po naší světové premiéře, která se konala 13. srpna 2011 v Kutné Hoře, uvedlo hru také divadlo ve Hvozdné, a to 20. ledna 2012. V současné době je v plném proudu její zkoušení v Moravském divadle Olomouc, kde bude mít premiéru 5. března 2012. Na středu 4. dubna 2012 je naplánována její premiéra v Českých Budějovicích v podání Divadelního spolku Tyl, a aby toho nebylo málo, tak hned tři dny poté, tedy 7. dubna 2012 uvede hru brněnské Divadélko Na stromě. Je naprosto unikátní, aby se tentýž text hrál v pěti divadlech zároveň, navíc pokud se jedná o současnou hru, která existuje sotva pár měsíců. Vypadá to, že tahle naše novinka toho má ještě hodně před sebou. 

 


Divadlo ve Hvozdné uvedlo premiéru hry Když se zhasne:

      Jak už jsme zde avizovali, v pátek 20. ledna uvedli divadelní ochotníci z Hvozdné premiéru naší hry Když se zhasne ve svém vlastním nastudování. Jednotlivých rolí se ujali: Jan Nejedlý, Jakub Henzelý, Veronika Pekařová a Veronika Závadová. Tento večer byl vlastně tak trochu slavnostní i pro nás, a tak jsme si ho samozřejmě nemohli nechat ujít. Nezbývá než uznat, že hvozdenští divadelní nadšenci se s naším textem popasovali na výbornou. Zcela zaplněný sál Divadla Hvozdná se bavil přímo královsky (my jsme nebyli vyjímkou) a své "hvězdy" odměnil bouřlivými ovacemi ve stoje. První repríza hvozdenské verze Když se zhasne se uskuteční v sobotu 28. ledna od 20:00 v tamním divadle a my Vám můžeme vřele doporučit jeho návštěvu.

Pokud  Vám zvědavost už teď nedá spát, můžete si pustit tuto videoukázku:

Sestřih z premiéry Když se zhasne, Divadlo Hvozdná.    

Když se zhasne ve Hvozdné je v mnohém podobné a v mnohém odlišné od toho našeho.

 


Ochotníci z Hvozdné uvedou naši hru Když se zhasne:

     Je tomu pět měsíců, co jsme ve světové premiéře uvedli naši novou hru Když se zhasne. Text byl stejně jako ty předešlé odeslán agentuře Dilia, která zastupuje Michaelu Doleželovou a Romana Vencla jako autory. Netrvalo to ani čtvrt roku, než si ho mezi ostatními vyhlédli ochotníci z Hvozdné. Rozhodli se text nazkoušet a na 20. ledna 2012 od 20:00 je plánována premiéra. Uskuteční se v sále divadla ve Hvozdné a my doufáme, že nám pracovní povinnosti dovolí, abychom byli u toho. Velmi nás těší, že se všechny naše texty tak ujaly a začínají se postupně objevovat na divadelních prknech po celé republice. Nezbývá, než vyslovit přání, aby se Když se zhasne dočkalo alespoň podobného úspěchu jako Královny v nastudování hodonínského spolku Svatopluk.

   

 


Dočkali jsme se! Naše hra bude uvedena profesionálním divadlem:

     Kdybychom tu chtěli rozebírat situaci současného českého divadla, dalo by to na mnohastránkový esej a určitě by to nebylo dvakrát příjemné čtení. Zcela jistě by se tam objevila zmínka o tom, jak je těžké, téměř až nemožné, prosadit se v našem současném divadle jako dramatik. Nezáleží ani tak na tom, zda-li je Vaše hra slušným nebo dokonce velmi slušným autorským počinem, protože prosadit se mezi hrstku vyvolených jmen, jejichž texty se na velkých českých scénách uvádějí, to vyžaduje nadpozemské úsilí a schopnosti.

     Možná i proto stále nemůžeme uvěřit tomu, že naše hra Když se zhasne bude uvedena Moravským divadlem Olomouc, respektive tamním souborem činohry. Předcházela tomu dlouhá cesta vyjednávání, nabízení a domlouvání, ale vyplatilo se. Premiéra olomoucké verze Když se zhasne je stanovena na pondělí 5. března od 19:30 v Českém rozhlase Olomouc, který půjčuje své prostory Moravskému divadlu jako jakousi "komorní" alternativu. Hra se tedy bude uvádět buďto v sále rozhlasu nebo tzv. "Za oponou", což je varianta, kterou jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli začátkem ledna, když jsme v Olomouci hráli právě Když se zhasne, a to před vyprodaným hledištěm. 

     Když se zhasne je naší první hrou, po které sáhlo profesionální divadlo a uvede ji na své scéně.

     Podstatný je také realizační tým, který se inscenování ujme. Režiséry představení budou Michaela Doleželová a Roman Vencl, kteří tak budou mít příležitost vyzkoušet si platnost a funkčnost svého vlastního textu na jiné herce. Už teď Vám ale můžeme slíbit, že představení nebudou zcela totožná, ba naopak - doufáme, že se podaří udělat olomoucké Když se zhasne trochu jinak a třeba ještě lépe. Ostatně, bylo by nesmyslné chtít po jiných hercích to, co je vlastní a přirozené pouze vám samotným. A teď už k hereckému obsazení:

Nina - Tereza Richtrová

Imelda - Klára Klepáčková

Trevor - Jiří Suchý z Tábora

Artur - Ivan Dejmal

     Vstupenky na premiéru jsou už v prodeji a valem ubývají, takže pokud Vás zajímá, jak bude představení vypadat v jiném podání, máte chuť porovnávat, nebo jste prostě jenom zvědaví, potom pospěšte do pokladny olomouckého stánku Thálie, ať se na Vás ještě dostane.  

 

Ninou bude v olomoucké verzi Tereza Richtrová a do Imeldy se převtělí Klára Klepáčková.

 


Superfinále soutěže Čenda hledá supertalent v Šiklově Mlýně:

     V sobotu 20. srpna 2011 se ve westrnovém městečku Šiklův Mlýn uskutečnilo superfinále multitalentové soutěže Čenda hledá supertalent. Součástí byl celodenní program v tamní Rodeo areně - vystoupil zde např. Zbyněk Drda nebo česká slavice Aneta Langerová. A proč to tu všechno píšeme? Protože celým dnem návštevníky provázel Roman Vencl. 

Patronem a předsedou poroty soutěže Čenda hledá supertalent byl Zbyněk Drda, třetí česká superstar.

      Počasí ten den přálo nejenom organizátorům, ale především návštěvníkům akce, kterých bylo na osm tisíc! Vítězkou velkého superfinále se stala zpěvačka, písničkářka a hráčka na akordeon, sedmnáctiletá Jana Blažková. Nutno podotknout, že cena za první místo byla mimořádně zajímavá - byl jí rodinný vůz Seat Ibiza.

      Jak je z těchto řádků patrné, tak členové divadla Do Houslí se ani o prázdninách nenudili a místo, aby si užívali volna, tak pracovali, pracovali a zase pracovali. 

   Roman Vencl a jeho věrný moderátorský partner Bolek.

 


Jezdecký kurz s VOŠ Zlín:

     Možná nevíte, že Michaela Doleželová a Roman Vencl působí jako pedagogové na Zlínské soukromé vyšší odborné škole umění ve Zlíně, kde jsou vedoucími vlastního hereckého ročníku. Jedná se o nynější druhý ročník oboru herectví. Právě s ním byli poslední týden v srpnu na jezdeckém kurzu v Milešově, na farmě rodiny Krausových. Studenti měli možnost naučit se základy jízdy na koni a to prostřednictvím vyjížděk do blízkého okolí farmy. 

  Jezdecký kurz s VOŠ Zlín. Zleva: Roman Vencl, Nikola Hauerlandová, Michaela Vrbová, Aneta Bačíková, Júlia Kamhalová, Jana Hvozdenská, Petr Vaněk a Michaela Doleželová.

     Kromě vyjížděk na koních bylo na programu i první čtení komedie Central Park West Woodyho Allena, kterou studenti budou dělat v průběhu prvního semestru. Škola jako taková je tříletá, takže příští rok půjdou studenti do posledního ročníku, jehož náplní je pouze realizace absolventských představení. M. Doleželová a R. Vencl budou tudíž příští prázdniny vést přijímací řízení pro svůj nový první ročník. Pokud byste se chtěli o této výběrové škole dozvědět více, stačí se podívat sem:

Zlínská soukromá vyšší odborná škola umění

 

I přesto, že většina studentů seděla na koni poprvé v životě, se všichni vrátili ve zdraví domů.

      Jezdecký kurz tak navázal na předchozí dva výlety, které M. Doleželová a R. Vencl se svými studenty podnikli. V pvním semestru to byl třídenní seznamovací kurz v prostředí korfbalové školy v Chřenovicích (okres Havlíčkův Brod), kde studenti v nádherném údolí řeky Sázavy pronikali do základů hereckého řemesla. Ve druhém semestru (1.-2.3. 2011) byl na programu výlet do Vídně na představení Mein Ungeheuer (Můj netvor) od Felixe Mitterera, které studenti shlédli v prostředí významného vídeňského divadla Theater Brett. Divadlo jim poskytlo zázemí i pro nocleh a druhý den byla na programu prohlídka Vídně a návštěva proslulého zábavního parku Prater. Předzvěstí právě započatého třetího semestru byl výše zmíněný jezdecký kurz. Jaký výlet bude studenty čekat ve čtvrtém semestru, tedy na konci druhého ročníku, si zatím necháme pro sebe... 

Výlet do Vídně: vlevo Theater Brett, vpravo nejvýznamnější rakouská gotická stavba Stephansdom.

 


Strašidlo Cantervillské bodovalo na divadelní přehlídce:

        26.3. 2011 mělo v Napajedlích premiéru Strašidlo Cantervillské, které podle novely Oscara Wilda zdramatizoval Roman Vencl. Pod řežijní taktovkou Michaely Doleželové se v roli ducha Sira Simona představil Marek Příkazký, tedy kompletní trio Do Houslí. O tom, jak povedené dílko se naší "svaté" trojici povedlo přivést na svět svědčí fakt, že na 54. divadelním festivalu ochotnických souborů v Napajedlích, vyhrál se "strašidlem" tamní soubor cenu diváků. Ta je jedním z nejprestižnějších ocenění, které lze na festivalu získat. Festival se konal od 9. do 15. dubna 2011 a za zmínku stojí určitě také fakt, že domácí soubor získal toto ocenění po předlouhých třiadvaceti letech!

 

Marek Příkazký jako Sir Simon ve Strašidlu Cantervillském v Napajedlích.

 


Premiéra Strašidla Cantervillského v Napajedlích:

     Michaela Doleželová se ujala režie klasického díla Oscara Wilda Strašidla Cantervillského. Aby tato literární klasika nebyla zas tak klasická, dramatizací byl pověřen Roman Vencl, který nenechal kámen na kameni a předložil Ochotnické společnosti v Napajedlích veskrze moderní konverzačně-situační komedii. A aby toho pořád nebylo málo, tak se v roli ducha sira Simona představí Marek Příkazký. Pod novou inscenací napajedelských ochotníků tedy budou podpisy kompletního divadla Do Houslí. To je něco, co byste si rozhodně neměli nechat ujít!

Premiéra Strašidla Cantervillského se bude konat v sobotu 26. března od 19:30, kde jinde než v Napajedlích. Všichni jste srdečně zváni!

Plakát k právě chystanému představení "Strašidlo Cantervillské".

 


Kluk z plakátu ožil v olomoucké Tramtárii:

     19.2. 20011 se v olomouckém nezávislém divadle Tramtárie konala premiéra autorské pohádky, na motivy dnes již legendárního večerníčku Kluk z plakátu. Autorem scénáře a režisérem představení byl Roman Vencl. Dramaturgie se zhostila Michaela Doleželová. Máte-li malé ratolesti, neváhejte a rozjeďte se na výlet do Olomouce.

Termíny březnových repríz:    sobota 26. března od 14:00 a 16:00 v divadle Tramtárie                                                                      Olomouc

Michaela i Roman byli u příležitosti premiéry Kluka z plakátu pozváni do pořadu Lady magazín Českého rozhlasu Olomouc. Celý jejich rozhovor si můžete poslechnout zde:

http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player-2.php?id=2257574&drm=1   

 

Kluk z plakátu v olomoucké Tramtárii. Zleva: Dáša Rybářová, Petra Konvičková a Lojza Pešek.


V jakých divadlech nás můžete vidět:

     Je před námi nová divadelní sezóna 2011/12. Jak už možná víte, všichni členové Do Houslí mají svá stálá angažmá v kamenných divadlech. Pokud byste nás tedy chtěli vidět i v jiných hereckých úlohách, než v těch, které si píšeme a režírujeme sami pro potřeby divadla Do Houslí, pak máte možnost. Na Michaelu Doleželovou a Marka Příkazkého se můžete přijít podívat do Městského divadla ve Zlíně a na Romana Vencla do Moravského divadla v Olomouci.

Zde jsou odkazy, přes které se dostanete na oficiální stránky obou divadel:

Městské divadlo Zlín 

Moravské divadlo Olomouc

 


Všechny texty našich divadelních her jsou k dispozici na Dilii:

      Často se nás lidé ptají, jesty si ty hry, které uvádíme píšeme doopravdy sami. Ano, autory jsme skutečně jenom a pouze my. Jako nevyvratitelný důkaz by nám mohl sloužit fakt, že veškeré naše texty/hry jsou zastupovány agenturou Dilia. Dilia vznikla už v roce 1949 a hlavní náplní její práce je zajišťování ochrany autorských práv. Vše funguje tak, že autor pošle své dílo (ať už literární, hudební, dramatické nebo audiovizuální) do agentury a požádá ji, zda by toto jeho dílo zastupovala. Agentura může autora odmítnout, a to v případě, že jeho dílo nebude považovat za jakkoliv umělecky hodnotné, což se nám naštěstí nikdy nestalo. Pokud se agentura rozhodne dílo zastupovat, pak na ní přechází veškeré řešení právních úkonů, které jsou s tím spojené. Agentura dohlíží na to, aby autorovo dílo nebylo nelegálně uváděno či šířeno a v případě potřebo ho zastupuje v soudních sporech. Pomáhá také autorům s distribucí jejich děl. Například u divadelních textů/her to funguje tak, že do divadel pravidelně chodí tiskovina dané agentury, která obsahuje stručné popisy nových her, které se agentura rozhodla zastupovat.

      Pro nás, jako pro autory, má tedy zastupování takovouto agenturou celou řadu výhod. Jednou z nich je kupříkladu i to, že si naše texty může kdokoliv najít na stránkách dané agentury, nechat si je v elektornické podobě poslat mailem a pokud se mu zalíbí, tak je přivést v život na divadelních prknech, což se nám ostatně také již třikrát stalo (viz článek níže). Pokud by tedy kdokoliv z Vás měl  zájem o náš text, stačí navštívit stránky Dilie, kliknout na "divadelní" oddělení a po zadání názvu či autora hry mu systém ukáže, co hledal. Pak už stačí jen napsat si o daný text zástupcům divadelního oddělení a ti Vám ho obratem pošlou.

Stránky agentury Dilia můžete navštívit také přes tento odkaz: Dilia.cz

       


Naše hry se s úspěchem uvádí i na jiných divadelních scénách:

     Naše divadlo je ve skrze autorské, což v praxi znamená, že hry, které máme nebo jsme měli na repertpáru, jsme si sami napsali. Veškeré naše texty zastupuje agentura Dilia, na jejichž internetových stránkách jsou i volně k dostání. Pro nás jako pro autory je obrovskou radostí, když naši hru uvede i jiné divadlo. A k tomu v této sezóně došlo hned několikrát.

     Představení Výročí je naší autorskou prvotinou. O to větší radost máme z toho, že ho v této sezóně hrají hned dva divadelní spolky. Na Malé scéně ve Zlíně, kde mělo premiéru 29. listopadu 2009, jsme ho režírovali my sami. Dočkalo se už několika desítek repríz a stále se hraje. Výročí se ale dočkalo uvedení i v Praze. 23.10. 2010 mělo premiéru v divadle Jana Kašky na Zbraslavi v podání tamní Zbraslavské kulturní společnosti. Ta ho má rovněž stále na repertoáru, takže pokud budete mít chuť, určitě si na něj zajděte. Více informací najdete na stránkách Zbraslavské kulturní společnosti:  http://www.zks.cz/      

Výročí v podání Zbraslavské kulturní společnosti, konkrétně pak Pavli Rakoušové a Tomáše Vacka.

      K našemu velkému překvapení se v divadelním světě neztratil ani text, který jsme my sami nikdy neuvedli. Jde o hru, která se jmenuje Královny, a kterou jsme psali na objednávku pro jedno nejmenované profesionální divadlo. To Královny nikdy neuvedlo, avšak i přesto se tento text dostal na divadelní prkna, a to hned ve dvou různých provedení. Jako první ho inscenovali ochotníci z divadla U Lípy z Ostravy a to 18.9. 2010. Uvedli tak vlastně Královny v české premiéře a uvádí je po celou sezónu 2010/11. O pár měsíců později, konkrétně 25.3. 2011 měly Královny další premiéru, tentokrát v Hodoníně, kde je v rámci festivalu amatérských divadel uvedl místní divadelní soubor Svatopluk. O tom, že tento náš text nenastudovali vůbec špatně svědčí jejich postup na celostátní soutěžní přehlídku amatérských divadel a několik získaných ocenění. Pokud byste se chtěli o Královnách v podání DS Svatopluk dozvědět více, stačí kliknout na:

http://divadlokralovny.blog.cz/   

DS Svatopluk a jejich (naše) Královny. Zleva: Marie Bravená, Petra Kulčárová a Bohuna Mikulicová